Uyku bozukluğu mu? Çözümü kolay


8 saatlik uyku "mit"i bize modern zamanların kazandırdığı bir alışkanlık. Gece uykunuz bölünüyorsa endişelenmeyin, normal olan bu.
Eskiden insanlar gün batımıyla beraber 2-3 saat uyuyorlar, sonra kalkınca kimi yatakta vakit geçiriyor, kimi okuyor, kimi yazıyor, hatta komşu ziyareti yapıyorlarmış. İnsanın en verimli olduğu saatlerin
bu iki uyku arası olduğunu ve bu sürenin stresten tamamen arındırılmış bir bölüm olduğunu iddia edenler var.
Tarihçi Roger Ekirch Avrupa'da elektriğin icadı ve evlerin suni olarak aydınlatılmasından sonra 8 saat kesintisiz uyku alışkanlığının bütün insanlığa yayıldığından bahsediyor. Ekirch geçmişe ait makale, mahkeme tutanakları, edebi eserleri incelemiş. Yaklaşık 500 yerde bölünmüş uyku düzeninden bahseden ifadeler rastlamış. Yani atalarımız iki bölüm halinde uyuyormuş.
40 yıl boyunca yatsı namazının abdestiyle sabah namazını kıldığı rivayet edilen İmam-ı Azam da muhtemelen iki bölüm halinde uyuyordu. Bir çok islam aliminin gece mum ışığında eserlerini yazdıkları rivayet edilir.
Gece çok az uyuduğu iddia edilen tanınmış kişiler var. Acaba uyku süresi söylenirken bölünmüş uykunun ilk bölümü hesaba katılmıyor olabilir mi?
İlgili makaleye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
26 Mart 2018 Pazartesi

Hiç yorum yok: