Almanya'da araba kullanmak, ehliyet problemi


Türkiye'deki memur öğretmen veye imamlar belli bir süreliğine yurt dışı görevine gidebiliyorlar, çoğunlukla da Almanya'ya. Tabi bir kaç sınavı atlatabilirlerse. Geçici yurt dışı görevine gidenler bir çok zorlukla karşılaşıyorlar mutlaka. Bu zorlukları yaşayan biri olarak tecrübelerimi paylaşmak boynumun borcudur.

Bunlardan biri de Türk ehliyeti sorunu. Alman kanunlarına göre Türk ehliyeti Almanya'da 6 ay geçerli. Bu süre sonunda Alman ehliyeti almak zorunlu. Yani yazılı ve uygulamalı sınava gireceksiniz. Bir sürü de masraf yapacaksınız. 

Yazılı sınav bizdeki gibi değil. Seçenekli sorular var ama, tek seçeneğin doğru olduğu türden değil. Bazılarında  iki seçenek de doğru, bazılarında üç. Üç doğrudan ikisini işaretlediğinizde cevap doğru kabul edilmiyor. 

Yazılı sınavı geçtiniz diyelim, bu sefer direksiyon başına geçiyorsunuz. Bir sürü kural var tabi, Türkiye'de esamesi okunmayan. İhlal ettiğiniz kurallar, size ikinci bir direksiyon sınav ücretine patlayabilir. Yazılı sınavı Türkçe tercih edebiliyorsunuz ama direksiyon sınavı yapan şahıs Alman. Bu yüzden "gazla", "dur", "sağa dön" gibi basit emirleri öğrenmek şart.

5 yıl boyunca Türk ehliyeti ile idare edenler de yok değil. Yeter ki polis durdurmasın, ki kolay kolay çevirme/uygulama olmuyor. Hatta çok nadir polis görülüyor yollarda.

Peki Alman ehliyeti kaça mal oluyor?

 
Direksiyon kursu (kaç saat aldığınıza göre değişiyor ücret, çoğunlukla siz ne kadar isterseniz o kadar alabiliyorsunuz), göz muayenesi ve sınav için ayrı ayrı ödemeniz gereken ücretler var. Toplamda 700-800 Avro tutuyor. Sürücü kursları bu konuda severek yardımcı oluyorlar. Tamamen duygusal sebeplerden tabi. Türk sürücü kursları da var. Alman sürücü kursları tercih sebebi çoğu için. Neden acaba?

Almanya'da arabasız yapmak zor. Gelelim ehliyetten daha önemli olan mevzuya. Araba alırken nelere dikkat etmeli? Nereden almalı? Galeriden mi, sahibinden mi? Hangi markayı tercih etmeli? Arabanın sigorta, kasko, vergi masrafları ne kadar?

Sonraki yazımızda bu konuyu ayrıntılarıyla bulabilirsiniz.
12 Mart 2016 Cumartesi

Hiç yorum yok: