Oxford'da ne yapılır, nereleri görmeli


Urfa'da bile olmayan bir üniversiteyi görmek istemez misiniz? Londra'ya yolunuz düştüyse bir buçuk saat ötedeki dünyaca ünlü üniversite şehri Oxford'a uğramadan olmaz. Ben tam da bunu yaptım. Bir kaç günlük Londra gezisinin içine Oxford'u da sığdırdım hamdolsun.

Victoria istasyonundan 40 dakikada bir Oxford istikametine giden trenler var. Bunlardan birine atladım ve ver elini Oxford. Oxford tren istasyonundan 10-15 dakikalık bir yürüyüşle şehrin merkezine ulaşılıyor. Şehri ortadan ikiye bölen
bir "mecburiyet caddesi" var, ki adına Cornmarket Street diyorlar. Bu caddenin tam ortasında, Queen Caddesiyle kesiştiği yerde Carfax Tower var. Carfax Tower bir saat kulesi, yaklaşık dört katlı bir bina yüksekliğinde. Düşük bir ücret vererek bu kuleye çıktım. Şehrin panaromik manzarasını buradan izleyip gezi planı çizdim.

Oxford üniversitesine bağlı bir çok kolej var burada. (Kolej, lise sonrası eğitim veren kurumlara deniyor, bizdeki gibi lise dengi değil). Kimisi Yüzlerce yıllık bu eğitim kurumları turistlerin ziyaretine açık. Tabi hepsi değil. Bir veya ikisini görmek yeterli olur zaten. Hepisini gezmek zaman kaybı olacaktır.

Yapılması gereken diğer bir etkinlik de Cherwell nehrinde kısa bir gondol gezisi. Hava uygunsa yarım saatine 25 pound vererek güzel vakit geçirebilirsiniz.

Alışveriş merakınız varsa Cornmarket Caddesinde her keseye, her zevke uygun mağazalar var. Soğuk, yağmurlu günlerde Queen Caddesindeki Westgate Alışveriş Merkezi de güzel bir alternatif olabilir.

Şehrin merkezinde Ashmolean Museum adında sanat ve arkeoloji müzesi var. Giriş ücretsiz ve oldukça ilgi çekici. Mutlaka görülmeli.

Vee en önemlisini sona bıraktım. Ara sokaklarda kitapçılar var. Bazıları gerçekten çok ucuz. Hele bir tanesi tam bana göreydi. Sokağın adını hatırlayamacağım ama Cornmarket'e paralel bir sokaktaydı. Ne alırsan 2 pound afişini görünce daldım kapıdan içeri. 2 pounda yüzlerce kitap. Birkaç roman alabildim sadece (uçakların yük sınırlaması kahrolsun).

Oxford tarihi ve turistik yerlerin lisetsi için tıklayın.
5 Nisan 2015 Pazar

Hiç yorum yok: