Katiller Kim oyunu, sınıf içi eğlenceli aktiviteAdından da anlaşılacağı üzere bu bir dedektif oyunu. Klasik dedektif hikayelerinde olduğu gibi cinayet, şüpheliler ve dedektif var.

Gelelim oyunun nasıl oynandığına. Öğrenciler ikişerli gruplar halinde eşleştirilir. Yani sınıfta 20 öğrenci varsa
10 grup olur. Tabi bu oyun 40-50 kişilik sınıflarda oynanması çok zordur. İdeali 10-12 kişilik sınıflardır. Mümkün olduğunca birbirini iyi tanıyan yakın arkadaşların eşleşmesi sağlanmaya çalışılır.

Sonra öğretmen hikayeyi anlatır:

İki kişilik otaların olduğu bir sahil otelinde cinayet işlenir. Otelin müdürü odasında öldürülmüştür. Dedektif gelir ve cinayeti soruşturmaya başlar (Burada dedektif öğretmen oluyor). Müdür bir gün önce öldürülmüştür. Dedektif otelden kimsenin ayrılmasına izin vermez. Odalarda kalanları çapraz sorguya alır. Yani oda arkadaşlarını ayrı ayrı sorguya çeker. Bir gün önce yaptıklarıyla ilgili ayrıntılı sorular sorar.

Otelde kalanların bir günü kabaca şöyle geçmektedir; Sabah kalktıktan sonra kahvaltı yaparlar ve spor salonuna gidip biraz spor yaparlar. Öğle yemeğinden sonra yüzmeye giderler. Sonra alışverişe giderler. Akşam yemeğini otelde yedikten sonra, sinemaya giderler ve bir film seyrederler. Otele dönüp yatarlar.

Dedektif oda arkadaşlarından birini dışarı çıkarır diğerlerine aşağıdaki soruları sorar. Her gruptan biri, yani sınıfın yarısı dışarı çıkar. Her bir cevabı not eder. Sonra öğrenciler yer değiştirirler ve aynı soruları diğerlerine sorar. Cevapları birbirini tutmayanlar (yani en çok yalan söyleyenler) katildirler.

Muhtemel sorular şöyle olabilir:

Sabah: 
1. Sabah kaçta uyandınız? 
2. Kahvaltıda ne içtiniz? 
3. Spor salonu bedava mıydı, paralı mıydı? 
Öğle: 
1. Öğle yemeğini restoranda mı, otelde mi yediniz? 
2. Öğle yemeği pahalı mıydı, ucuz mu? 
3. Yüzmek için havuza mı denize mi gittiniz? 
Akşam: 
1. Akşam yemeğinde et mi, sebze mi yediniz? 
2. Yalnınızda başka bir arkadaşınız var mıydı? 
3. Sinemada Türk filmi mi, Alman filmi mi, Amerikan filmi mi seyrettiniz?

Dikkat edilmesi gerekenler, Handikaplar


1. Öğrencilerin cevaplarının arkadaşlarıyla aynı olması gerektiğini iyi anlamaları gerekiyor. "Sabah kahvaltıda üzümlü ananas suyu içtik" gibi arkadaşının tahmin etmesi imkansız cevaplar verilebiliyor.

2. Önceden soruları bir kağıda yazıp tablolaştırın. İlk grubun cevaplarını kağıda ikinci grubunkileri tahtaya yazın.

3. Cevapları not tutması için bir öğrenci görevlendirirseniz (komiser yardımcısı vs) daha kolay olur.

4. Öğrenciler yer değiştirirken birbirlerine kopya vermeye çalışırlar. Dikkatli olun.

5. Katillere verilecek cezayı oy çokluğu ile sınıf karar versin. (şnav çekme, sınıfa bir şey ısmarlama gibi)

Amaç:

Dil derslerinde geçmiş zaman kalıbını anlama ve kullanabilme. Türkçe dersinde dili geçmiş zaman, İngilizce derslerinde Simple Past Tense öğretimi için idealdir.
2 Şubat 2015 Pazartesi

Hiç yorum yok: