Facebook Gizlilik Ayarları, Fotoğraf, Profil vs. Gizleme


Madem kullanıyorsunuz gerekli ayarları yapın ki mağdur olmayasınız. "Ay nolcekmiş, nasıl kim maaadur etcekmiş beni!" diyenlerdenseniz yazının devamını okumanıza gerek yok. Bildiğiniz gibi devam ediniz.
İsminizin, fotoğraflarınızın sanal âlemde yayılmamasına, uluorta kullanılmamasına özen gösteriyor iseniz geçmişte yazdığımız şu yazılara bakabilirsiniz:
Facebook'un zararlı etkilerinden korununuz.
Dikkat, fotoğraflarınız çalınıyor.
Facebook'tan kendini silmek

Gerekli Olan Facebook Gizlilik Ayarları

Temel ayarları yapın: Ayarlar>>Gizlilik kısmındaki ayarları mümkünse "Sadece ben" değil ise "Arkadaşlar" o da mümkündeğil se "Arkadaşlarımın arkadaşları" şeklinde yapın. Arama motorları tarafından bulunmamayı tercih etmenizi salık veririz.

Profil resminizi gizleyin: Bunun en kestirme yolu profilinize fotoğraf koymamaktır. Kendi fotoğrafınızı, çocuğunuzun, bir yakınınızın fotoğrafını koymayın. Sizin isminizi kullanarak hazır fotoğrafta varken sahte bir hesap açıp yakınlarınıza ulaşabilirler. Bu çok yapılan birşeydir, vay o ben değildim diyesiye kadar geç kalmış olabilirsiniz. Ya da şöyle diyelim, siz balkonunuza, dış kapınıza fotoğrafınızı asıyor musunuz? İlla bir resim koymak istiyor munuz? Ot, böcek, çiçek, Osmanlı tuğrası, Mustafa Kemal resmi ne bileyim film karakterleri falan koyun. Profile koyduğunuz fotoğrafı gizlemenin yolu yok. Facebook üyesi herkes o fotoğrafı görür.

Fotoğraflarınızı gizleyin: Fotoğraflarınızın veya albümlerinizin yanındaki Kilit veya Kalem işaretlerine tıklayarak fotoğrafları kimlerin görebileceğini seçebilirsiniz. Tavsiyemiz "Sadece Ben" olmasından yanadır. Telefonundaki, bilgisayarındaki şifrelere sahip çıkamayan birileri arkadaş listenizde varsa onlara izin vermeyin.

Beğenilerinizi gizleyin: Fotoğraflarınızı gizlediğiniz şekilde yapılıyor.10 Aralık 2014 Çarşamba

Hiç yorum yok: