Robin Hood's Bay Kasabası


Robin Hood's Bay, Scarborough şehrinin kuzeyinde ve yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta küçük ve şirin bir kasaba. Scarborough'dan belediye otobüsüyle 40 dakikada ulaşmak mümkün. Otobüsten indikten sonra çok dar ve ince bir yoldan sahile doğru iniliyor.

Biz sabah erken saatlerde buraya ulaştık. Sokaklar bomboştu. Bu dar yoldan geçerken hediyelik eşya, kitap satan bir kaç küçük dükkan ve bakkalların hepsine uğradık. Dükkanlar sanki orta çağdan kalmış gibiydi. Asırlık evlerin giriş katındaki bu dükkanların küçücük vitrinleri ve
kapıları, alçak tavanları ve sattıkları bir sürü dinozor iskeleti ilgimizi çekti. Bu bölgede bir çok arkeolojik eserler bulunmuş anlaşılan.

En çok da bizim sahaflara benzeyen kitapçılarda zaman geçirdik. Özellikle ikinci el kitaplar çok ucuz buralarda. Mutlaka dişine göre kitap bulabiliyor insan.

Sahili oldukça geniş. Kış olmasına rağmen hava çok güzeldi. Hafif dalgalar eşliğinde küçük bir sahil turu yaptık. Sahile yakın iki katlı küçük otel asırlardır hiç değişmemiş gibi duruyordu öylece.

Sahilden otobüse bineceğimiz yere, yani kasabanın girişine farklı bir yoldan gidelim diye düşündür ve ara sokaklara daldık. Ancak iki insanın yan yana yürüyebileceği kadar dar bir sokaktan yürüdük. Burada da kitapçılara rastladık. Bu kadar küçük bir kasabada bir kitapçı bile fazla bize göre ama biz üç tanesini ziyaret ettik.

Tırmanışın sonunda küçük bir cafe var. Kapalı ve açık alanları mevcut. Hava güzel olduğundan çaylarımızı ve küçük leziz pastalarımızı alıp dışarıya oturduk. Kuzey Denizi manzarası eşliğinden İngiliz çayımızı yudumladık. Pastaların tadına diyecek yoktu.

Witby için yola çıkıp geçerken uğradığımız Robin Hood Bay'de geçirdiğimiz bu üç dört saatlik küçük ziyaret, İngiltere gezisinin en unutulmaz anıları arasına girdi.

Daha fazla bilgi için tıklayın.

Objektifime takılanlar:3 Kasım 2013 Pazar

Hiç yorum yok: