İngiltere ziyareti ve vize işlemleri, pratik bilgiler


İngiltere vizesinin nasıl alınacağı ile ilgili teknik ve pratik bilgiler vermek isterim.

Başlamadan önemli bilgi: Şengen vizesi veya hususi (yeşil) pasaportla İngiltere'ye girmeniz mümkün değil. Bu yüzden, bu ülkeyi ziyaret edecekseniz ayrı vize almalısınız.

Vize başvurusunu direk olarak İngiliz Konsolosluğuna yapmıyorsunuz. Worldbridge isimli bir aracı kuruluş var. Başvruyu bu kuruluşa yapıyorsunuz. Pasaportunuzu onlara bırakıyorsunuz, onlar vize damgalı pasaportunuzu (tabi vize verirlerse) size postalıyorlar.

Başvrurular internet üzerinden oluyor.
http://www.visa4uk.fco.gov.uk/ linkine tıklayıp formu dolduruyorsunuz. Form tamamen İngilizce. İngilizceniz yeterli değilse bu formu ücret karşılığı sizin yerinize dolduran yerler var. Formu doldurduktan sonra kredi kartı ile ödeme yapmanız için site sizi yönlendiriyor. 6 aylık vize için 129 dolar ödeme yaptıktan sonra sıra randevu almaya geliyor.

Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Gaziantep şehirlerinde Worldbridge şubeleri var. Bunlardan birine randevu alıp belgelerinizde gidiyorsunuz. Randevu da online alınıyor. Buraya tıklayarak randevu sayfasına ulaşabilirsiniz. Ücreti ödedikten sonra sizi Peki hangi belgeler gerekiyor? UK Border Agency bir belgeler listesi yapmış. Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ziyaret sebebinize bağlı olarak hazırlamanız gereken belgeler değişebiliyor.

Resmi bir görevle İngilitre'ye gidecekseniz Ankara'da Dış İşleri Bakanlığından nota alırsanız işleriniz çok kolaylaşır (Nota, Dış İşlerinin İngiltere Konsolosluğuna şu şahıs ülkenize girsin ricarsının belgeye dökülmüş halidir). Nota için iki belge istiyor Dış İşleri; Valilik oluru ve İngiltere'deki kurumdan davet mektubu.

Worldbridge merkezine gidince belgeleri sunuyorsunuz, fotoğrafınızı çektiriyorsunuz, parmak izi veriyorsunuz. 15 lira civarında bir ücreti var bu işlemlerin. Sonra adresinize gönderiyorlar vizeyi.

Pasaportunuza vurulan vize size İngiltere kapılarını sonuna kadar açmıyor tabi. Pasaport ve vize kontrolünde size İngiltere'ye geliş amacınızdan kalacağınız otele, ziyaret sürenizden cebinizdeki paraya kadar bir sürü soru sorabiliyorlar.
20 Temmuz 2013 Cumartesi

1 yorum:

Adsız dedi ki...

adrese gönderme ve şahsen alma seçeneği mevcut.adrese gönderildiginde ayri ücretlendirmesi var.ayrıca kargodan bekleyen bir arkadaşima tam gidecegi gün ulaşmisti kurye.ben her zaman ayni ildeyseniz gidip alma taraftarıyım.