Gezi Parkı Olayları ve Gelecek Seçimlere Etkisi


Bir araştırmaya göre bizim, Türklerin toplumsal hafızası 22 gün imiş. Yani toplumu etkileyen, üzerinde çok konuşulan bir olayı 22 günde unutuyor imişiz. Bugünlerde önümüze sürülen Gezi Parkı olayları epey tezgahta kalacağa benziyor. Gösteriler başlayalı iki haftaya yaklaşacak, hergün yeni gelişmeler oluyor. İki taraf da halinden memnun gibi. Tarafeynin haline tekrardan değineceğiz.
Gezi Parkı olaylarının benzeri çok yakın bir zamanda yaşanmıştı. Üzerinden 22 günden fazla zaman geçtiği için hatırlamıyoruz. Ben hatırlatayım: Emek Sineması. İlgili Haber İstanbul'daki tarihi bir sinema binasının yıkılmaması için gösteriler düzenlenmiş, polisin orantısız güç kullandığı gündeme gelmişti o günlerde. Bu olayları sosyolojik, psikolojik, ideolojik açıdan inceleyecekler için hatırlatmış olalım.


Gelelim, Gezi Parkı olaylarındaki taraflara. Her iki tarafın halinden memnun olduğunu söylemiştik. Protestocular, devrimcilik oynadılar, nostalji yaptılar. "Ayfonum olsun, facebookta takipçim olsun, yeter" diyen gençlere ideoloji aşılıyorlar. Bu onların kazanç hanesine yazılıyor.

Protestocuların hedefindeki hükûmet -aslında başbakan- vaziyeti lehine çevirmeye uğraşıyor ve başarıyor da. Şu bir gerçek biz toplum olarak, tantanayı pek sevmeyiz ve AKP iktidarı toplumu iyiden iyiye muhafazakarlaştırdı. Muhafazakarın niteliklerinden biri de mevcuda bağlanmak ve yeniliklere kapalı olmaktır. Göstericilerin yakıp yıkmalı görüntüleri, direnmeli, devirmeli söylemleri muhafazakarları ürkütüyor, AKP'nin ekmeğine yağ sürüyor.

AKP'nin liberal hallerinden hoşnut olmayan bir yandan da 28 Şubat'ı unutmamış olan dindar seçmene "Bak bunlar camide bira içiyor, başörtülülere saldırıyor." deniliyor. Dindar seçmene beter gösteriliyor, kötü gördüğün aslında "kötü" değil deniliyor. Son genel seçimlerde %1,25 olan Saadet Partisi'nin oyları AKP hanesine geçiyor. Saadet ve Has Parti'den %1'in üzerinde oy devşirecektir.

Bu ortamın seçime kadar sürmesi AKP'nin işine gelecektir. Merkez sağdaki oyları kendisinde toplayacaktır. Son genel seçimlerde %13 oy alan MHP'nin işi zor. Şöyle ki AKP çözüm sürecinden başarı ile çıkmış görünüyor. BDP'li vekiller sivri açıklamalar yapmıyorlar, MHP tabanını yerinde sağlam tutacak olaylar ortalarda yok. Masaya yumruğunu vuramayan MHP, 2002 seçimlerinde baraj altında kalmıştı, son seçimlerde kaset olayları ters tepmiş, MHP tabanı partisine sahip çıkmıştı. 2010 referandumunda MHP hayır demişti ama seçmeni öyle düşünmüyordu. Önümüzdeki seçimlerde MHP'yi meclis dışında görme ihtimalimiz var.

Başbakanın evlerinde zor tuttuğu %50 seçimi bekliyor. Üstelik o yüzde 50 yanına %3 Kürt, %3 Türk, %1 dindar, %2 de kararsız katıp geliyor.
Özetleyecek olursak önümüzdeki seçimde AKP %59, CHP %24, MHP %9 oy alacaktır. Geçmiş olsun Türkiye.
10 Haziran 2013 Pazartesi

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Giizel analiz.