Memleketin geleceğine dair tahmin ve kehanetler


Teknoloji ve internete dair tahminlerimizi ve kehanetlerimizi sıralamıştık önceden. Her ne kadar siyasete mesafeli dursak da memleketin hal ve gidişatını dolaylı (evet dolaylı) etkilediği için birkaç kelam edeceğiz. Söyleceklerimiz tamamen özneldir, kendi kanaatlerimizdir. Her tahmin ve kehanet gibi yanlış çıkma ihtimali fazladır.
Yeni yetmelerin dilince bile 28 Şubat lafı var. Birkaçına sordum, 28 Şubat'ın hangi yılda olduğunu bilmeyenler çıktı. 28 Şubat 1997'de askerler iktidarda olan Refah-Yol hükümetine muhtıra verdiler. Başbakanlık koltuğunda şimdi iktidarda olanların hocası iki yıl rahmetli olan Erbakan vardı. Erbakan'a kendi söylemleri ile ters düşen kararlara imza attırıldı ve Erbakan başbakanlığı bıraktı. Muhtıradan önce ve sonra şeriat aleyhtarlığı ve laiklik pompalandı. Kemalist çığırtkanların sesi çok çıktı. Sonrasında muhafazakarların huzurunu kaçıracak işler yapıldı. İmam hatip liselerinin orta kısımları kapatıldı, üniversitelerde ve kamuda başörtüsüne karşı sert önlemler alındı. Yeşil sermaye ile kurulmuş şirketlerin üzerine gidildi. 15 Şubat 1999'da Abdullah Öcal'an yakalanıp Türkiye'ye getirildi. PKK teröründen söz edilmez oldu.
Bu olay MHP'yi meclise taşıdı. 22 Mart 1999'da Fetullah Gülen Amerika'ya gitti. 28 Şubat'ın generali Çevik Bir "Demokrasiye balans ayarı yaptık" demişti. Bu ayar bin yıl süreceği söyleniyordu.
Bugüne baktığımızda balans ayarının 15 yıl sürdüğünü söyleyebiliriz. Muhafazakarlar hallerinden memnun görünüyor, imam hatipler açıldığı gibi seçmeli derslerle tüm liseler nerdeyse imam hatip yapıldı.

Sonrası için anahtar kelimeler

İktidardaki siyasetçiler tarafından PKK, Abdullah Öcalan lafları telaffuz edilmiyor. En sık duyduklarımız: İmralı, çözüm süreci, barış gelsin, kan dursun, analar ağlamasın. Ana muhalefet partisi de "açık çek" yazdı. MHP olmaz diyor. Cemaat çözüm sürecine destek veriyor. İmralı'yla yapılan görüşmeler sızdırılıyor. Başbakan öfkeleniyor. Bir oyuncu değişikliğine gidilecek. 25 Şubat'ın intikamının alındığı şu günlerde yeni bir program hazırlanıyor. Bakalım bu kaç yıl sonra ortaya çıkacak?
3 Mart 2013 Pazar

Hiç yorum yok: