Milli Eğitimin Unutulan Projesi: DyNed


Efendim, memleketin kanayan yarası eğitimdir. Biz de bu yaraya zerre kadar da olsa tuz serpmeye çalışacağız buradan karınca kararınca.
Yabancı dil dersleri -İngilizce dersleri demek daha doğru- ilk mektebin ikinci sınıfına kadar indi. Bazı özel ana okullarında, özel ilk okullların birinci sınıfında da İngilizce dersleri veriliyormuş minicik dimağlara. Kabul edelim, okullarımızda İngilizceyi öğretemiyoruz. Diğer dersleri de layıkıyla öğrettiğimiz söylenemez ama bu başarısızlık İngilizcede çok daha bariz. Anadolu lisesi, fen lisesi, hatta ve hatta hazırlık sınıflarında İngilizce okuyan üniversite mezunları İngilizce konuşamıyor, okuyamıyor, yazamıyor. Kısacası bilmiyor.

DyNed, Hani İngilizce öğreneceğidik

2006 yılında, Milli Eğitim bakanı Hüseyin Çelik iken, bilgisayar destekli İngilizce öğretim programı diye kısaca tarif edebileceğimiz DyNed hayata geçirildi. Epey heyecan uyandırılmıştı ve süreç şaşaalı idi.

O zamanlar neler yapıldığını bir müfettişin kaleminden okuyabilirsiniz. Projenin üzerinden 7 yıl geçmiş, tam olarak başlamasını falan hesaba katarsak altı hadi bilemedin beş öğretim yılı demektir bu da. Peki sonuç? Sonuca dair hiç birşey bilinmiyor. Bir Allahın kulu çıkıp da açıklama yapmamış. Hatta öyle ki projenin resmi internet sayfasında iki yıldır yaprak kımıldamıyor. Sayfanın 2011 Eylül ayındaki hali ile şimdiki hali aynı. İşte arşiv linki. Buradan da sayfanın son halini görebilirsiniz. Kutsal bilgi kaynağımız Ekşi Sözlük'te de söz edilmiş Daynetten.

Devlet hayırlı bir iş yapmak istiyorsa İngilizce öğretmekten vazgeçsin. Tarım ülkesiyiz ya, tarım derslerini okutabilir mekteplerde. İlla tarla, bahçe de gerekmiyor. Balkonda kabak, hıyar, pembe domates yetiştirmeyi öğretebilir. Bunca emek, masraf, engliş tiçir ne olacak diye düşünülmesin. Zararın neresinden dönülse kârdır. Elindeki engliş tiçirsları uzaktan eğitimle kısa sürede Tarım öğretmenine dönüştürebilir.
147 Alo Şikayet Hattı
4+4+4 Eğitim Sistemi
31 Ocak 2013 Perşembe

1 yorum:

Adsız dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.