2012 YGS LYS Orta Öğretim Başarı Puanı Nasıl hesaplanıyor, katsayı


Devlet, gençlerimizin kafasını allak bullak etmeye devam ediyor. Üniversitelerimiz matah birşeymiş gibi gençlerimiz girmek için yarışıyor. Yarışı yani üniversite sınavını o kadar karmaşık, çapraşık hale getiriyor ki ortada tam bir bilgi kirliliği hakim. Sürekli değişiklikler yapılıyor. Neyse lafı uzatmayalım, orta öğretim başarı puanına geçelim.

ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI NASIL HESAPLANACAKTIR?

Kılavuzdan aynen kopyalayalım:
2012-ÖSYS'ye başvuran her aday için, adayın mezun olacağı/olduğu okul, mezuniyet yılı ve diploma notu/puanı kullanılarak bir Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) hesaplanacaktır. OBP okuldaki diploma notu/mezuniyet puanlarının dağılımına ve adayın diploma notu/mezuniyet puanının okulundaki diploma notu/puanları içindeki yerine göre değişecek ve değeri en az 100, en çok 500 olacaktır.
Bir adayın üç farklı OBP puanı hesaplanacaktır: AOBP-SÖZ, AOBP-SAY ve AOBP-EAYani gençler kısacası puanınız böyle hesaplanıyor, algoritması çok karışık. Kısaca şunu söyleyelim. OBP'niz 0,12 ile çarpılıyor. Eğer meslek lisesi veya öğretmen lisesi mezunu iseniz okuduğunuz bölümde ilgili bir fakülte tercih ettiğinizde puanınız 0,18 ile çarpılacak.Yani en az 12, en fazla 60 puan alabileceksiniz. Meslek lisesiler ise alanları için en az 18, en fazla 90 puan alabilecek.
5 Nisan 2012 Perşembe

Hiç yorum yok: