Projeksion cihazi kullanımı, kurulumu ve tepegözler


Bizim ilkokul yıllarımızda tepegöz vardı ve tepegöze yanaşmak, onu taşımak bir ayrıcalıktı. Öğretmenin sevdiği öğrenciler yapabilirdi bunları, ben öyle düşünürdüm en azından. Ol sebepten tepegözle işlenen derslerde hiç bir şey öğrenemedim.

Her ne kadar bakanlık okullara tepegöz göndermeye devam etse de ismini büyük hikâyecimizin bir kahramanından alan bu aletler tarihe karışıyor. Lakin projeksiyon cihazları en az tepegöz kadar zahmetli. Bilgisayarla bağlantısının kurulması, perdesinin ayarlanması, odanın karartılması... Bunlar yetmezmiş gibi pahalı aletler bir de bu yansıtıcılar. Öğrendiğim kadarıyla içindeki lambanın da ömrü varmış. Belli bir saat çalıştıktan sonra değiştirilmesi gerekiyormuş ve pahalı imiş o lamba. Yazıcılarda oynanan kapitalist oyun bunlarda da var.

Diyorum ki bilgisayar istemeyen, belli bir hafızası olan, içine CD koyabileceğiniz veya hafıza kartı (flaş disk de olabilir) takabileceğiniz bir projektör yok mudur? Tak fişe çalıştır. Ya da dizüstü bilgisayarlarla bütünleştirilemez mi bu cihazlar? Belki de yapılmıştır da piyasaya sürmek için eldekilerin bitmesini bekliyorlardır.
5 Mart 2012 Pazartesi

Hiç yorum yok: