Stuttgart müzeleri ve görülecek yerleri


Stuttgart şehir merkezine girince hiç yabancılık çekmedik. Sessiz ve düzgün işleyen trafik, bisiklet yolları, yeşil bir çevre, temiz ve düzenli kaldırımlar, eski tarz apartman ve evler, saraylar ve müzeler. Evet, klasik bir Alman şehri. Ama diğer şehirlerden farklı yönleri de var.
Stuttgart

Mesela dünaynın ilk televizyon kulesi (Fehrnsehturm) bu şehirde. Bu kulenin yüksekliğinin 480 metre olduğunu söylediler. Yani çok geniş alanları görmek mümkün. Kulenin dibine vardık ama vaktimiz bu kuleye çıkmaya yetmedi. Keşke başka şeylerden fedakarlık edip vaktimizi buraya ayırsaydık. Nasip işte...

Otomobil deyince ilk akla gelen markalardan olan Mercedes-Benz'in merkezi'nin Stuttgart olduğunu biliyor muyudunuz? Stuttgart'ta Mercedes Caddesinde Mercedes Müzesi var. Aynı caddenin diger ucunda da Lüks spor otomobil deyince ilk akla gelen markalardan Porsche'nin Müzesi var. Otomobil meraklısıysanız tüm gününüzü burada geçireceğiniz kesin.
Mersedes müzesinin önündeki spor arabaAlmanya'nın büyük şehirlerinin en büyük alışveriş caddelerinin ortak bir adı var. König Strasse. Stuttgart'ın König Starasse'si de çok geniş ve yüzlerce mağaza cadde boyunca uzanıyor. Stuttgart'ta bir çok araba fabrikası var. Bu yüzden Almanya'da yabancı işçilerin en çok yoğunlaştığı şehirlerden biri. Yani Türklerin yoğun olmasından dolayı helal food yazan restoranlar oldukça çok.

Şehrin merkezinde Schlossplatz (Schloss=Saray, Platz=yer) denilen bir meydan var. Adından da anlaşılacağı gibi büyük bir sarayın olduğu geniş bir alan burası. Dinlenmek için banklarin ve yemyeşil çimenlerin olduğu olduğu bir alan. Heykelli fıskiyer de oldukça ilgi çekici.

Stuttgart'a yakın Phullingen'in kenar mahallesi


Stuttgart'a yakın Phullingen'in kenar mahallesi


Stuttgart

Stuttgart Schlossplatz

Stuttgart Schlossplatz

Stuttgart Schlossplatz. Almanya'da çok sık uğramayan güzel havanın keyfini çıkaran halk.

Stuttgart Schlossplatz

Stuttgart Schlossplatz
18 Şubat 2012 Cumartesi

Hiç yorum yok: