Konut kredisi kullananlar için konut sigortası ve hayat sigortası zorunlu mu?


Şu fani dünyada başımızı sokacak bir dört duvarımız olsun deyü bankanın kapısına vardınız. Faizdi, caiz miydi derken krediye imzayı attınız. Banka sizden dosya parası, ekspertiz ücreti, sigorta parası talep edecektir. Peki bunların hepsini vermek zorunda mısınız? Ya da her yıl bu sigortaları yenilemeniz gerekiyor mu?

Konut kredisi, konut sigortası, DASK

Bankalar kredi sözleşmesinin bir örneğini size vermek istemezler. Hatta öyle ki bazı bankalar kredi öncesi ön bilgi formu imzalatırlar size. Sözleşmeyi almak için ısrarcı olun ve bir örneğini alın. Hayat sigortası, konut sigortası zorunlu değildir. Bunları yaptırmak zorunda değilsiniz. Kendi isteğinizle yaptırmak isterseniz başka sigorta kurumlarına yaptırabilirsiniz. İlla sigorta yapacağız derlerse başka bankaya gideceğinizi söyleyerek blöf yapabilirsiniz.

Sigorta yaptırırken dikkat!

Özellikle konut sigortası yaptırırken poliçenizi iyi kontrol edin. Tepedeki bir evi için sel baskınına karşı sigortalıyorlar. Türkiye'de yanardağ olmamasına rağmen yanardağ patlamalarına karşı evinizi sigortalayıp fazladan prim isteyebiliyorlar.

Sigortanızı yenilemek zorunda değilsiniz.

Diyelim ki kredi kullanırken bilgisizliğinizden faydalanıp konut yanardağ patlaması vs. karşı konut sigortası yaptırdınız. Sigortanızın süresi doldu, bankadan sigortanızı yenilemek için aradıklarında "hayır" diyebilirsiniz. Sizin bilginiz ve izniniz olmadan hesabınızdan para çekildi ise yazılı olarak itiraz edip Tüketici mahkemelerine gidebilirsiniz.
İşte yasal dayanak:
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayınlanan ‘Konut Finansmanı Kuruluşlarınca Verilecek Sözleşme Öncesi Bilgi Formu Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’te ‘formun önyüzünde yer alacak şekilde en az on altı punto ve koyu siyah harflerle hayat sigortası, konut sigortası gibi yapılması isteğe bağlı sigortaların yaptırılmasının zorunlu olmadığına dair ibarenin yazılması gerekmektedir’ ifadesi yer alıyor.

Dask zorunlu mu? Dask Hesaplama

Evet Dask (Doğal Afet Sigortası) zorunludur. Devlet tarafından yaptırmanız istenmektedir. Dask hesaplama için şu sayfayı kullanabilirsiniz.
16 Aralık 2011 Cuma

Hiç yorum yok: