Köln Hayvanat Bahçesi, Kölner Zoo


Hayvanat bahçesi olmayan kaç şehir var bilmiyorum. Ama bir şehirde hayavanat bahçesi varsa ve ben oradaysam mutlaka ziyaret ederim. Köln'de de öyle yaptım. Fakat bu ziyaretin anlam ve önemi benim için hakikaten çok büyüktü. 1978 yılının Temmuzında bu hayavanat bahçesinin girişinde çekilmiş siyah beyaz bir aile fotoğrafımız var. Annem, babam, kardeşlerim ve ben.

Aynı yerde tam 33 yıl sonra bir aile fotoğrafı çektirdik. Ben, eşim ve çocuklarım. Çok hoş ve nostaljik bir anı oldu.

Ben kısaca burayı anlatayım sizlere. Köln Hayvanat Bahçesi (Kölner Zoo) üç ana bölümden oluşuyor. Birincisi akvaryum bölümü. Balıklar, sürüngenler, örümcekler ve suda yaşayan çeşit çeçit canlıların sergilendiği bölüm. Yılanlar ve timsahlar bu bölümün en popüler hayvanları.

İkincisi tropik bölüm. Burası tıpkı sera gibi üstü kapalı, girişlerı kontrollü bir alan. Buranın ısısı yaz kış tropik iklime uygun olarak ayarlanıyor. Bu bölümde çok farklı bitki türleri görmek mümkün. Ayrıca her yer kapalı olduğundan papağanlar, rengarenk kuşlar serbest bir şekilde uçuyorlar bu bölümde. Yürürken birden karşısınıza tavağa benzer bir kuş çıkabiliyor, ya da başınızın üzerinden uçan papağanın rüzgarını hissedebiliyorsunuz.

Üçüncü bölüm ise birinci ve ikinci bölümün dışında kalan yerler olarak tarif edilebilir. Yani diğer yerler. Aşağıda resimlerini gördüğünüz çita, bizon, pelikan, ördek, flamingo gibi hayvanların bulunduğu bölümler.

Çocukların oynamaları için güzel bir oyun alanı da yapmışlar. Çocuklar bu bölümde oynarken siz oturup kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Bir küçük şişe suyun 2,5 Avro (yaklaşık 6 TL), bir fincan kahvenin 3 Avro (yaklaşık 7 TL) olduğunu hatırlatalım.

Sözün özü: Köln hayvanat bahçesinde bütün hayvanların doğal yaşam alanlarını aynen uygulamaya gayret etmişler. Oldukça da başarılı olmuşlar.

Köln Hayvanat Bahçesi Resimleri5 Aralık 2011 Pazartesi

Hiç yorum yok: