Köln Botanik Parkı ve Teleferik


Düsseldorf gezisinden sonra Köln gezimize devam ettik. Köln Hayvanat Bahçesinin hemen yanında büyük bir botanik park var. Bu parka giriş ücretsiz. Parka girer girmez rengarenk çiçeklerle bezenmiş bir bahçe ve tarihi görünümlü bir bina karşılıyor sizi. Bu bina çeşitli toplantılar, eğlenceler, düğünler için kullanılıyormuş.

Resmi adı "Flora und Botanische Garten Köln" olan bu park 11,5 hektarlık bir alanı kapsıyor. Parkın tarihi 150 yıl öncesine dayanıyormuş. 1857 yılında şu anki Merkezi Tren İstasyonu'nun (Köln Hauptbahnhof) olduğu yerde botanik park varmış. Tren istasyonu bu parkın yerini alınca bu parkı hayvanat bahçesinin yanına taşımışlar ve o yıldan bu yana burada hizmet veriyormuş.

Parkın içinde bir kaç sera ve bir kaç gölet var. Göletlerin kenarındaki banklar şehrin gürültüsünden kaçmak ve kafa dinlemek isteyenler için bire bir. Göl manzarası eşliğinde kitap okuyan, sohbet eden insanlara rastladık.

Parktan çıkınca Hayvanat bahçesinin hemen dibinden kalkıp Ren nehrini aşıp karşı kıyıya giden teleferiğe bindik. Yüksek olduğu için sert rüzgar bizi biraz sağa sola salladı. Hâliyle biraz korktuk. Şehir manzarasının en güzel ve net göründüğü ikinci yerdi burası bizim için. Dom kilisesinden şehir daha güzel görünüyor. Teleferiğe binerken yetkililer bizi uyarmadı ama zamanında farkettik ve çocuklara uçan kuşlara baktırdık bir süre. Neyi mi farkettik? Teleferiğin nudist bir otelin üstünden geçtiğini. Allah ıslah ve iflah etsin.

Botanik Park Resimleri

Teleferikten Köln Manzaraları


25 Aralık 2011 Pazar

Hiç yorum yok: