LGS SİFRELERİMalumunuz YGS sınavında bir sürü şifreleme tekniği, ve şifreler hakkında günlerce tartıştık durduk. İşte bizde buradan gelecek YGS için şifreleri önerelim dedik.


Matematik için:

- Sayıları önce ortancadan küçüğe, sonra da ortancada büyüğe doğru sıralayın. Sonra çakışmayan seçenekleri eleyin. Eğer çakışan seçenek, ortanca seçenekten büyükse, en küçüğü sein, çakışan seçenek, ortancadan küçükse, nu sefer ortancanın bir büyük seçeneğini işaretleyin.

Türkçe için:

- Paragraf sorularında, paragrafın harflerini sayın, Eğer harf sayısı çift ise, A-C ve E seçeneklerini eleyin, Yok eğer paragrafın harf sayısı tek ise, B ve D seçeneklerini eleyin. Sonra noktalama işaretlerini sayın, noktalama işaretlerinin sayısı, çif ise kalan seçeneklerden ilkini eleyin. Tek ise Kalan seçeneklerden sonuncuyu eleyin. Daha sonra paragraftaki harf sayısını üçe bölün. Çıkan sayı çift ise kalan seçeneklerden ikinciyi eleyin. Tek ise ilkini eleyin. Geriye kalan şık doğru cevaptır.

Coğrafya için:

- Haritalı sorularda, en sağdaki işaretli yerden, 45 derecelik açı yapan bir yay çizin. En soldakinden ise 60 derecelik açı yapan bir yay çizin. Sonra bu iki yayın kesişme noktasından, hem sağa hem de sola doğru salınım yapan bir sinüs çizin, Sinüs hangi işaretin üstüne denk geliyorsa doğru cevap odur.

Tarih için

- Eğer soruda Atatürk'ten bahsediyorsa, cevaplardan hangisi en olumlu ise, onu seçin.
21 Nisan 2011 Perşembe

2 yorum:

arabalari.net dedi ki...

LGS (liselere giriş sınavı) çok eskilerde kaldı, onu da Meb yapardı. Şimdiki -eğer yakın zamanda değişmedi ise- adı SBS. Ondan önce de OKS anneleri idi:)
ÖSYM'nin yaptığı sınavlar ise üniversite için. Çeyrek asırdır ÖSS diyor idik. Unuttuk. Önce ÖYS'yi unutturmuşlardı. Şimdi YGS -son şifreli sınav- LYS -haziranda yapılacak olan ve şifreleri hazırlanan sınav- yapılıyor. LYS'nin LYS1... LYS5 olmak üzere tam 5 çeşidi var. Onun dışında sonu S ile sınav türü o kadar çok ki şifreleri birbirine karıştırırlarsa işin içinden CIA bilem çıkamaz.
Sanırım bu sınavlar için en zorlusu sonu çift S'li olan KPSS'dir. SS sınavlara giriyoruz işte.

Mehmet dedi ki...

LES, ALES, DMS, KPSS, ÜDS, KPDS, DGS, KBYS, TUS, OKS, LGS, SBS, ÖYS, ÖSS, YGS, LYS, TOEFL... ilk anda aklıma gelenler.

Tabi kısaltması olmayan sınavlar da var.

Müdürlük sınavı, müdür yardımcılığı sınavı, ünvan değişikliği sınavı, müfettiş yardımcılığı sınavı, açık öğretim sınavları, açık lise ve ilköğretim sınavları, ehliyet sınavları, işçi sınavları, görevde yükselme sınavları, uzman öğretmenlik sınavı

Bu kadar sınavın olduğu bir memlekette kopya da olur, şifre de.

Sınav varsa kopya da var.