2011 Genel Seçim SonuçlarıTürkiye Seçim Atmosferine girmeden bir seçime doğru gidiyor. Siyasi Partiler seçime sayılı gün kalmasına rağmen, Yarışa yeni yeni ısınıyorlar. Adeta tüm partiler seçimin galibinin Akparti olacağı yönünde hem fikir olmuşçasına tavır sergiliyor.CHP ve MHP Seçimden sonra bazı Ergenekon ve Balyoz sanıklarının dokunulmazlık zırhı altına alınmasına çabalıyor. İktidr olmak gibi bir hedefleri yok. '007 seçimlerindeki koalisyon umutlarını bile bu seçimlerde yitirmiş görünüyorlar.

BDP ise seçimlere giden süreçte, Provokatif hamlelerine hız kazandırarak tabanını canlandırmaya çalışıyor. Seçimler gelmeden zaerini ilan etmişçesine mutluluk duyan bir partide BDP aslında.

Tek rakip olarak gördüğü Akparti'nin, bu seçimlerde Güneydoğuda önemli bir gerileme yaşayacağını düşünüyor.

Bu Seçimlerin bir diğer özelliği de, 2007 yılındaki bağımsızlar faciasından sonra, bağımsız adaylığa meyilin oldukça az olması. Artık kimse, harcarım paramı, olurum bağımsız aday diye meyanlara atlamıyor.

Bir iki parti lideri dışında meclise fazlaca bağımsız aday girmeyecek bu seçimde.

Bütün partiler 2007'deki oylarını mümkün mertebe korumak, en iyi ihtimalle de bir nebze oylarını yükseltmek derdinde.

2011 seçimleri, 2007 seçimlerine sonuça olarak benzese de, benzemese de konjonktür gereği, Türkiye'nin önümüzdeki yılları geçmişteki yıllarına pek benzemeyecek. Muhtemelen, gelecek seçimleri 2015'te görmeyeceğiz.

Bir sonraki seçim bir erken seçim olacak.
14 Nisan 2011 Perşembe

Hiç yorum yok: