Mühür Kırma Cezası - Kaçak Elektrik - Mühür Fekki


Devlet tarafından mühür altında tutulan bir yerin mühürünü kırmak, yada mühürü kırmadan mühürün varlığını anlamsız hale getirecek bir müdahalede bulunmak, mühür kırma suçunu oluşturur.

Özellikle kaçak elektrik davalarında gündeme gelen, mühür fekki olayı, son dönemde pek çok vatandaşın ceza almasına sebep olmaktadır.

Genellikle, TEDAŞ tarafından kesilen elektriği, kesme mühürünü kırarak elektriği yeniden bağlamak nedeniyle ortaya çıkar. TEDAŞ ekiplerinin Kesilmiş olana elektriğin kullanılmasından dolayı yapacakları kaçak elektirk kullanım işleminin doğal bir sonucu olarak kendinizi mühür kırma suçundan hakim karşısında bulabilirsiniz.

Bu nedenle, kesilen elektriği mühürü kırmak yada etkisiz hale getirmek suretiyle bağlamaktan kaçınılmalı. mümkünse hemen taksit yapılmalıdır.

Aksi takdirde mühür kırma suçu nedeniyle 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanabilirsiniz.

Bazen kesmeye glen TEDAŞ personelleri, meşru gayrı meşru yollarla elektirği kesmiş gibi gösterip kesmeyebilmektedirler. Böyle bir durumun olması, sizi mühür kırma suçundan sanık olmaktan kurtarmaz. Elektriğinizi kesmemeye ikna ettiğiniz personel, elektriğinizi kesmiş gibi işlem yapar. Ve sorumluluk sizin üstünüze kalır.

Eğer böyle bir durumdan dolayı mahklemeye düşmüş iseniz, elektriğinizin fiilen kesilmediğini ispatlamaktan başka kurtuluş yolunuz olmayabilir.
3 Ocak 2011 Pazartesi

11 yorum:

Adsız dedi ki...

Kiracı olduğum evde elektrik benim üzerime idi. Taşınırken elektriği kapattırdım, sayacı mühürlediler. Fakat ev sahibi eve tadilat yaptırırken mühürü açmış. Elektriği de üzerine almamış. Bu durumda benim yükümlülüğüm var mıdır? Durumu Tedaş'a bildirmem gerekir mi? Osman

hanedan dedi ki...

Abonelik kapatıldıysa, Yami içerdeki deposito alınıp ilişk kesildiyse, hiç bir sorumluluk doğmaz.

Eğer söz konusu yere, yeni bir kiracı taşınır, Aboneliği üzerine almadan kullanırsa, TEDAŞ yeni kiracıya mühürü kırıp elektriği bağlamış gibi işlem yapar. bu nedenle yeni taşınılan evlerde her zaman abonelik için müracaat etmek gerekir.

Adsız dedi ki...

Merhaba kiracı olarak oturdugum evde ev sahibi babamın aylıgından elektrik faturanız kesiliyor deyip para aldı sonra birgun tedas gorevlisi kacak elektrik kullanıyosunuz deyip tutanak tuttu mahkeme acılmıs elektrik hırsızlıgı ve mühür bozma sucundan daha onceden sabıkam yok mahkemem var yakında ve cok korkuyorum mahkeme sonucu neolur acaba lutfen cevap yazın

Adsız dedi ki...

faturayı odedikten sonra mühürü kırdık... belgeler ile kkanıtlı..ismimize herhangi bi hukuki işlem başlatılır mı..başlatılırsa bu kimin adına ffatura sahibine mi yoksa kım kırdıysa ona ait mi

Adsız dedi ki...

TEDAŞ kimin kırdığıyla ilgilenmez. Kriminal inceleme yapmaz. Suç oluşmuşsa ve mühür kırılmışsa, o zaman işlem yapar. Suç oluşmadan mühür kırılmışsa, bunu çok kale almazlar.

Borcunuzu ödedikten sonra korkmayın.

Ama yine de işi sağlama almak için, Borcu ödedik elektirk açıldı ama mühürlenmedi diye tarih sayılı bir dilekçe bırakın

Adsız dedi ki...

SLM İYİ ÇALIŞMALAR DİLİYORUM İŞ YERİMİZ YENİYDİ ABONEYİ ALMADAN ELEMANLAR MÜHÜRÜ KIRMIŞ
SONRA Bİ CEZA GELDİ 125TL ONU ÖDEDİK 3 AY GİBİ OFİS KAPALIYDI EN SON OFİSİ TAŞIMYA GELDİGİMİZDE TEDAŞDAN ARKADAŞLAR GEDLİ ELEKTİRK MAKBUZNU KESİP VERDİLER MAKBUZDA USULSÜZ KULLANIM YAZIYORDU SONRA 20 ASLİYE CEZA MAHKEMESİNE DAVA ACILMIŞ BU DAVA SONUÇUNDAN NE GİBİ SONUÇ ÇIKAR

hanedan dedi ki...

Tedaş tarafında mühür kırmadan dolayı evraklar sağlamsa, mühür kırmadan dolayı hapis cezası alırsınız. ama yatarı olmaz. normal bir para cezası ödersiniz. 500-1000 arası.

Tedaş tarafında eğer kırılan mühürün mühürleme tutanağında eksiklik var ise, yırtabilirsiniz. Eğer evraklar tedaşta tam ise, mühürlemeyi yapan kişinin taşeron elemanı olması nedeniyle, devlet adına resmi mühür yapma yetkisi olamayacağından hareketle davayı mecraından saptırıp belki yırtabilirsiniz.

Adsız dedi ki...

Ya bizimde bi derdimiz var yardim edin... kirada olan evimizdw oturan kisielektrik borcunu odemedennkacti ve muhurlendi saaat jiz borcu kapattik tedas bildirdik falat acmaya gelen olmadi bir hafta bekldik bu arada ewe yeni kiraci tasindi o da muhru kirmis acaba suclu abone sahibi mi yoksa kiraci mi sonucta bizim haberimi olmadan yapildi ama :(

Adsız dedi ki...

öncelikle kiraya verdiğiniz mülkünüzün aboneliğini kesinlikle üzerinize almayın. sizin ya da eski kiracınız üzerineyse abonelik, derhal tahliye edin. oturan kişi eğer aboneyi üzerine almadan kullanıyorsa hemen tedaş'a şikayet edin. mühür kırma cezası alsın ve abobneliği üstyüne alsın.

Ali Kaya dedi ki...

Bankada otomatikte olan faturam ödenmemiş tedaş görevlisi gelmiş sen şarteli kapanmış daha sonra saatin kablosunda çıkarmış bende saatin mührünü kopardım kapa aşkım kabloyu yerine taktım daha sonra kapağı kapatın şarteller aşkım yarın sabah postaneye gidip faturamı edicem peki size soruyorum herhangi bir suç ve ceza alırmıyım bu durumdan dolayı sizlerden cevabınızı bekliyorum

Adsız dedi ki...

Ali Kaya Bey, Borcunuzu ödemişseniz, Sorun çıkmaz. Yarın Gelirler, Açma mührünü takarlar. sorun hallolur. Mühürü kırıp, borcu ödemeden kullanırsanız soruın olur.

Her mühür kırana ceza yazsalar, Adliyeler tıkanır.