Elektrik Borçlarına Af - Torba Yasa Tasarısı2011 yılında uygulamaya girecek olan kapsamlı mali aftan elektrik borcu olanlar da faydalanacak.

Mevcut elektrik borcu olanlar, gecikme zamları düşüldükten sonra, sadece ana parayı tefe üfe üzerinden ödeyecekler, bu da borçlular için müthiş bir kolaylık sağlayacak.Tedaş Yıllardır, aylık yüzde 2-2,5 civarında gecikme cezası uyguladı, bu ise enflasyonla kıyaslandığında, oldukça yüksek bir borç yükü oluşturmaktadır.

Bu af, özellikle, 2000'li yılların başından beri borcu olan ve faizler nedeniyle borcu kat be kat katlanarak artmış olanları kapsayacak.

Tedaşa 10 milyar bocu olan bir kişi belki bir kaç milyar ödeyerek tüm borçlarından kurtulabilecektir.

Burada önemli olan hususlardan birisi de, Kaçak elektrik cezalarıdır. Normal şartlarda kaçak elektrik kullandıkları için çok büyük borç yükü altına giren kişilere bu düzenleme bir af getirmiyor.

Ancak, Elektrik kesildikten sonra, sayaç kaydettiği halde, asıl elektirk borcuna bağlı olarak kesilen yüzde ellilik cezalar bu af kapsamına girmeyecek gibi görünüyor.

Vergi borçlarında vergi aslına bağlı olarak cezalar affedilirken, elektirk borçlarında elektrik asıl borcundan kaynaklanan cezaların kapsam dışına alınması eşitliksiz bir uygulama olacaktır.

tüketici derneklerinin bu adaletsizliği gidermek için, anayasanın eşitlik ilkesinden hareketle anayasa mahkemesine başvurmaları yerinde olacaktır.
1 Ocak 2011 Cumartesi

1 yorum:

Adsız dedi ki...

ya kardeşim bu edaşın yani çalık gurubunun yapdığı ne iş böyle devletin aldığı kararları dinlemiyo milleti maksuz bunaltıyo devlet elektrik borçlarının faizine ana parasına ödeme kolaylığı getiriyo bu hala çıkan kanunu takmadan milletin elektriğini kesiyo kardeşim devlet o yasdayı çıkartmışsa bekle yayınlansın herkez gelir kalan borcunu öder sizin vatandaşı bunaltmakdaki bu maksadınız ne torba yasa cumhurbaşkanının önünde biraz sabredin yasa geçsin kimse borcuna inkar etmez yapdığınız çok yanlış birileri bu yapılana yasa çıkana kadar dur desin vatandaş zaten bunalımda