k1, k2, k3 belgesi nedir? İndirimli fiyatlar, k1 ücreti


Böyle indirim görülmedi. Devlet baba taşımacılık yapanlara büyük bir indirim yaptı. Tam %93'lük indirimden bahsediyoruz. Böyle indirimi ne Tansaş ne de Migros yapabildi şimdiye kadar. Yani 6.613 TL liste fiyatı olan k2 belgesini 31 Aralık 2010'a kadar %93 indirimle 462 TL'ey alabiliyorsunuz. Her türlü taşımacılık yapabilmek için k belgesi alma zorunluluğu var.

K belgesi taşımacılık yapanlara ve türüne göre 3 farklı kategoriye ayrılmış durumda. Bu belge türleri ve 2010 sonuna kadar uygulanacak ücretler şöyledir:

1. K1 Yetki Belgesi:
Ticari amaçla Eşya Taşımacılığı yapacaklara verilen belgenini adıdır. Şirketler (kollektif, limited...) için toplamda 75 ton taşıma kapasitesi alt sınırı vardır. Şahışlar için ise toplamda 25 tonluk taşıma kapasitesini bulanlara verilir.
K1 Yetki Belgesi ücreti 13.226 TL'dir. İndirimli Fiyatı 926 TL'dir.

2. K2 Yetki Belgesi:
Sadece kendi esas iştigal konusu ile ilgili eşya taşımacılığı yapacak ve ticari taşımacılık yapmayacaklara verilen belgedir.
K2 Yetki Belgesi ücreti 6.613 TL olup indirimli fiyatı 462 TL'dir.

3. K3 Yetki Belgesi:
Ticari amaçla Ev ve Büro eşyası taşımacılığı yapacaklara verilir.

K1, k2 belgesi başvuru formu, gerekli evraklar nedir?


1-Başvuru Formları (Firma Yetkilisi tarafından imzalanıp, kaşe vurulacaktır.)

2-Firma Ortaklarının / Temsil ve İlzama Yetkili Kişilerin Adli Sicil Belgeleri (Cumhuriyet Savcılığından)

3- Firma Ortaklarının / Temsil ve İlzama Yetkili Kişilerin Nüfus Cüzdanı Fotokopileri

4-Firmaları Temsil ve İlzama Yetkili Kişilerin İmza Sirküleri (Aslı veya Noter onaylı sureti)

5-Kuruluş Ticaret Sicil Gazetesi İle Değişiklikleri Gösteren Ticaret Sicil Gazetesi Veya Yetki Belgesi Talebinde Bulunan Tüzel veya Gerçek Kişinin Kayıtlı Olduğu Odası Belgesi (Belgede taşımacının unvanı, adresi, kayıt tarihi, çalışma konusu iştigali, sermaye yazılı olacak)

6- Firmaya ait Motorlu Araç veya Araçların Trafik ve Tescil Belgelerinin Fotokopileri (Trafik ve Tescil Belgelerinin Ticari ve Yük Nakli Tescilli Olacak)

7-Firmaların Merkez Adresinin Kira Kontratı veya Tapusunun Sureti

8-Kayıtlı olduğu vergi dairesinden bu iş kolunda faaliyet bulunduğunu ve vergi mükellefi olduğunu gösterir bir yazı/belge

9-Yetki Belgesi almak isteyen gerçek kişilerin (şahısların) en az 25 ton istiap haddine sahip taşıt veya taşıt filosuna sahip olması,
Yetki Belgesi almak isteyen tüzel kişilerin (şirketler) en az 75 ton istiap haddine sahip taşıt filosuna sahip olması, 10.000 YTL. Sermayeye sahip olması

Bütün bunlarla uğraşmak istemiyorum derseniz aracı kurumlar var. Bunlardan birine başvurabilirsiniz. Vakitten tasarruf edersiniz.

K belgesi olmayanlara ne kadar ceza veriliyor?


K belgesi olmadan taşımacılık yapanlara uygulanan ceza her kontrolde 2045 TL'dir.
İlgili linkler:
Ulaştırma Bakanlığı
K belgesi başvuru formu
16 Aralık 2010 Perşembe

1 yorum:

Adsız dedi ki...

ya siz bu kadarda acımasızmısınız ben açlıktan ölüyorum 6.600tl benim araç yapmıyor karnımızı zar zor doyuruyoruz yapmyın allahaşkına