Google ve internet geçmişinizi silmek için googlesil var


Meşhur olmak, adımızın sanımızın her yerde duyulasını iyi bir şey zannediyor çoğumuz. Bu yüzden uyduruk ve saçma sapan programlara - yarışmalara katılımcı bulmakta zorlanmıyorlar. Bu yüzden herkes facebook'ta bütün geçmişini, bütün mahremiyetini rahatlıkla paylaşıyor. Herkes kendisini tanısın istiyor. Tatile mi gitti bütün fotoğrafları duvava yapıştırıyor. Çocuğunun dişinin düştüğünü, evlilik yıldönümü partilerini, diplomalarının resimlerini, çocuklarının kumdan kale yaptığı fotoğlafları, hepsini... bunların duvarında görebilirsiniz.

Gerçek hayatta meşhur olmayı başaramayanlar belki de sanal alemde kendini tanıtmak istiyor. Ama bu durum daha sonra insanların başlarına büyük işler açıyor. Bir zamanlar internette hakkında çıkan haberler veya kendi paylaşımları daha sonra başını ağrıtanların yapacakları pek bir şey yok. Aslında "yoktu" demek lazım. Çünkü artık sizin geçmişinizi sanal alemden silen bir site var.

"Google sil" adıyla hizmet veren bu firmaya başvuruyorsunuz ve adınızın internetten silinmesini istiyorsunuz. Onlar da bakıyorlar durumunuzun ne kadar "vahim" olduğuna ve bir fiyat çıkarıyorlar. Ücretin 2 bin liradan başladığını da belirtelim. Firma kurucusu Burak Kebapçı'nın dediğine göre oldukça rağbet varmış bu e, geçen yıl 200 bin liralık ciro yapmışlar. Bünyelerinde mühendisler ve bir hukukçu bulunuyormuş.

Siz siz olun sonradan pişman olacağınız şeyleri paylaşmayın. Sonradan size çok pahalıya malolabilir.

Tabi bu işe en çok rağbet edenler elbette, işadamları, şirketler. İş yapabilmek için bir şekilde imajlarını sağlamlaştırmak gerekiyor.

İlgili yazılar:
Facebook'un zararlı etkilerinden korunun
Sosyalleşemeyenlerden misiniz?
Facebook'ta ne işin var, internette başka ne var ki?
20 Aralık 2010 Pazartesi

2 yorum:

traktor1.com dedi ki...

200 bin liralık ciro mu? İnanasım gelmiyor... Bi kere bu hizmeti veren Googlesil.com adlı site hukuktan habersiz, güya avukatları varmış. Kullandıkları domain tescilli bir markaya ait. Google o domaini ellerinden söke söke alır. Tavsiyem Torbam.com arşivine bakmaları: Tescilli markalar

traktor1.com dedi ki...

Tavsiyemize uymuşlar, domain adını değiştirmişler.