Konut kredisi hangi bankadan alinmali, tavsiyeler


Konjonktür değişti artık. Ev almak için emekli ikramiyesini beklemeye gerek kalmadı. Sabit geliriniz varsa iyi kötü bir ev sahibi olmanız işten bile değil. Sabit gelirli çalışansanız bütün bankalar peşinizde kuyruk oluyor. Telefon açıyorlar size, yalvarıyorlar onlardan borç almanız için. Eskiden bankadan kredi almak için kırk takla atmanız gerekirdi.

Türkiye ekonomisinin uzun vadede olumlu sinyaller vermesi konut kredisi oranlarını da düşürdü. Türkiye'de bankacılık sisteminin yasal zemini kuvvtlendirildiğinden bütün bankalardan rahatlıkla kredi çekilebilir. Faiz oranlarını konutkredileri.com'dan takip edebilirsiniz. Buradası sık sık güncelleniyor ama en sağlam bilgi için bankaların kendi resmi internet siteleri daha iyidir.

Bankaların konut kredisi faiz oranları birbirine yakın ama asıl önemli olan her bankanın aldığı masraflar. Nedir bu masraflar? Komisyon, dosya masrafı, ekpertiz ücreti, kişisel sigorta, dask (deprem afet sigortası). Bu masraflar bankadan bankaya değişiyor. Bunları çok iyi öğrenmek gerek. Kimi bankanın faiz oranı düşüktür ama aldığı komisyon yüksektir. Hesabınızı buna göre yapın. Bazı bankalar da uyanıklık yapıp masrafları sorduğunuzda ya dosya masrafını söylemiyorlar, ya da komisyon miktarlarını. Masrafları kalem kalem yazdırın, ne olduğunu iyice öğrenin.

Konut kredisi çeken herkes banka tarafından sigortalanıyor. Kimi yıllık yapıyor, kimi beş yıllık, kimi yıllık, kimisi de müşteriye bırakıyor. Hangisinin daha avantajlıysa o şekilde yaptırın sigortanızı.
21 Kasım 2010 Pazar

Hiç yorum yok: