Oto yedek parça fiyat listeleri niçin açıklanmaz?


oto yedek parçaÜstün Dökmen Hoca, Ladesçi kitabında ülkemizde dürüstsüzlük üzerine milli mutabakat olduğundan bahseder. Yani aldanan da aldatan da razıdır. Gayrimenkullerden sonra en çok para vererek sahip olduğumuz eşya arabadır. Ve bu icat arızalanmasa bile belli zamanlarda bakım ister. Bu bakımları yetkili servislerde yaptırmadığınız takdirde garanti kapsamından çıkabilir, üretici firma sorumluluk kabul etmeyebilir. Hal böyle iken vatandaş yetkili servislere gitmeye neden çekinir? Çünkü pahalıdır; sanayide ustasına yaptırır, oto çıkmacıya gider, çıkma parça bulur. Yan sanayi alır, çakma alır.

Otomobil firmalarının sayfalarına bakıyorum; hiçbirisinde yedek parça fiyat listesi mevcut değil ve hemen hepsi de orijinal yedek parça kullanılmasını, araçların bakımlarının yetkili servislerde yaptırılmasını tavsiye etmesine rağmen servis ücretlerini yazmamışlar. İşte bazı markaların satış sonrası ve yedek parça sayfaları: Renault, Toyota, Fiat, Ford

Servisler zaten ayrı bir derttir. Parça için ayrı para alınır, işçilik ücreti için ayrı. Denebilir ki bir otomobilin onlarca arızası, derdi olabilir, hangi biri için fiyat verilecek? En azından yağ, lastik değişimi gibi mutat bakımlar için fiyat verilmeli. Aynı markanın farklı yerlerdeki servislerinde aynı iş ve yedek parça için çok farklı fiyatlar istenebiliyor. Eğer vaktiniz ve sabrınız varsa servis servis gezersiniz. Sanayi Bakanlığının bu meseleye el atmasını bekliyoruz. Dikkate alınacağını umarak burada dile getirdiğimiz görüşleri Sanayi Bakanlığına ulaştırdık.
İlgini yazılar:
Kombi seçerken dikkat edilmesi gerekenler
LPG ile ne kadar tasarruf edilir?
2011 Ticari araç vergileri
Çocuk oto koltuğu
German stil modifiye
23 Ekim 2010 Cumartesi

Hiç yorum yok: