Bir bilgisayarda olması gereken programlar


Bu yazımızda kendi bilgisayarımızda olan, çoğunu uzun zamandır kullandığımız programları kısaca tanıtacağız. Tanıttığımız programların çoğu ücretsizdir.
İrfanview: Hünerli bir resim gösterici. Eğer eklentilerini de kurarsanız video ve müzik dosyalarını da oynatır. Resimler üzerinde ufak değişiklikler, resim üzerine yazı ekleme gibi işlemler için pratik olarak kullanılabiliyor. Windows'taki Paint'in çok hünerlisi diyebiliriz. Boyutu çok küçük ve Türkçe bir program.

VLC: Viodeo oynatıcı, oynatamadığı video formatı yok gibi. Eğer varsa da bize denk gelmedi. Codeci, bileşen vs. aramaya son. Kurun VLC'yi her videoyu oynatsın. Alt yazılı film seyrederken işimi çok kolaylaştırıyor. Kurulum esnasında Türkçe otomatik olarak ayarlanacaktır.
Winamp: Belki daha iyileri vardır, lakin eski alışkanlığımız. Nerede ise 10 senedir kullanıyoruz.
7-zip: Winzip ve Winrar'ın ücretsiz alternatifi. Açamadığı sıkıştırılmış dosya formatı yok. Sıkıştırma hızı oldukça iyi, arayüzü sade kullanışlı. Zaten sıkıştırma programları çoğu zaman sağ tuştan kullanıldığı için arayüz ile pek işiniz de olmaz.
Notepad ++: Adı üstünde, ufak tefek notlar için kullanıyorum. Window'la gelen Notepad'ten çok yetenekli. Daha çok webcilerin işine yarar.
AVG Free: Antivirüs programı. Süresiz, bedavadır. 2 senedir kullanıyoruz, memnunuz.
Foxit Reader: PDF belgelerini okumaya yarayan minik program. Minik ve oldukça hızlıdır.
Flash Get : Film gibi büyük dosyaları indirmek için kullanıyoruz. İndirilecek dosyaları ekledikten sonra bilgisayarı gece açık bırakın. İşi bitince bilgisayarı kapatacaktır, tabii ayarlarını önceden yapmanız gerekiyor.
Burn4Free : Hafıza kartları ve flash diskler yaygınlaştığından epeydir işimiz düşmese de Nero'nun ücretsiz alternatifi minik bir program. Neredeyse bir işletim sistemi kadar yer tutan hantal Nero'dan kurtulmak için kullanıyoruz. CD, DVD yazmak için yetiyor. Türkçe olduğu için tercih ediyoruz.
MSN: Bilmeyen yoktur. Microsoft'un kendi programı. MSN'yi sadece iletişmek için kullananlardansanız -ifadeler, oynayan suratlar vs. ilginizi çekmiyorsa- bu program size yetecektir. Son sürümü çıkmış, fakat biz beğenmedik.
Firefox ve Opera internette güvenli ve hızlı gezinti için tercih ettiğimiz tarayıcılar.
21 Ekim 2010 Perşembe

4 yorum:

Hoca dedi ki...

Teşekkürler elinize sağlık.
Çoğunu kullanıyoruz.
Fotoğraflara toplu olarak nesne yazı olgo ekleme, fotoğraf işleme, birleştirme yapmak isteyenlere de bedava olan Photo Scape programını tavsiye edebilirim sayın Cambaz. Türkçesi var.

Cambaz dedi ki...

@Hoca,
PhotoScape oldukça profesyonel duruyor. Bir ara deneyeceğim. Teşekkürler.

Hoca dedi ki...

pdf yazıcı olarak da primo pdf var free
matbaa işlerinde bişle kullanmışlığım vardır sayın Cambaz.
Pdf yazıcı pdf writer arayanın işine yarayabilir.

Adsız dedi ki...

boşuna kendinizi yormayın bunlarla, bknz: XnView

şuradan bakınabilir, severseniz edinebilirsiniz: http://www.softpedia.com/progScreenshots/XnView-Screenshot-6206.html