Sivilce, akne ilacı Roaccutane yan etkileri, fiyatı


Çevremde dudakları kavlamış, cildi kurumuş gençlerden gördüğüm oluyor. Sebebini sorduğumda sivilce için verilen bir ilaç olduğunu söylediler. İlacın adı: Roaccutane. Yan etkileri fazla olduğu için doktorlar bu ilacı son olarak veriyorlar. İlaç kullanmaya başlamadan önce tahliler yapılıyor. İlacı kullanım esnasında ise sürekli olarak doktor kontrolü ve kan tahlili gerekiyor.
Roaccatune sivilce ilacı olarak bilinse de akne için kullanılıyor. Yunanistan kaynaklı bir ilaç, Avrupa'daki ismi Accutane. Roche firmasının bir ilacı. İçindeki etken madde, IZOTRETINOIN.

Roaccutane yan etkisi

Bu ilaç doktorlar tarafından hastalara imza karşılığında verilir ve kullanımı teferruatlı olarak anlatılır. Uzun süreli kullanmak gerektirebiliyor. İlacı kullananlarda görülen yan etkiler şunlardır:
  • Cilt fazla hassaslaşıyor. Yüzdeki sivilce ve lekelerle oynanmaması gerekiyor aksi halde kalıcı izle olabilir.
  • Dudaklar kavlıyor, gözlerde kurumaya yol açıyor.
  • Zaman zaman burun kanaması görülebilir.
  • Belde, dizlerde ve diğer eklemlerde ağrılar olabilir.
  • Kimi kişilerde yüzde şişlikler oluşabiliyor.
  • Kolesterol değerleri yükselebilir.
  • Kemik gelişiminde yavaşlamaya yol açabilir.
Prospektüsünde yan etkileri için şunlar yazılı.
A hipervitaminozu ile ilişkili semptomlar, yüzde eritem/dermatit, geri dönüşlü olarak saç dökülmesi, akne fulminans, hiperpigmentasyon, fotosensitivite, kas ağrısı, eklem ağrısı, hiperostozis ve kemik ile ilgili diğer değişiklikler, tendinit, davranış bozuklukları, depresyon, baş ağrısı, intrakranial basınç artışı, nöbetler, izole vakalarda görme bozuklukları, fotofobi, karanlığa uyum bozuklukları (gece görüşünün azalması), lentiküler katarakt, bulantı, kolit, ileit, karaciğer ve safra sistemi bozuklukları görülebilir.

Roaccutane fiyatı

Roaccutane 20 ve 10 Mg'lı kapsüller halinde satılıyor. 20 MG Roaccutane :47,84 TL. İçinde 30 kapsül var. 10 MG'lik kapsüllerin fiyatı 23,98 TL.
Kullananlara geçmiş olsun diyoruz.
Not: Buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup doktor tavsiyesi değildir. Hiçbir ilacı doktorunuza, eczacınıza danışmadan kullanmayınız.
İlgili haberler
Kilo verme yolları
Troit ameliyatı
Zayıflatan müzikler
Vücut geliştirme ilaçları
Bağışıklık güçlendirici ilaçlar, imunex
24 Eylül 2010 Cuma

1 yorum:

Adsız dedi ki...

cok memnun kaldım 2.kutusunu alacam harika bir ialç asrın buluşu