Referandum gelmiş neyime!


Referandumdan sitemizin velûd(!) yazarlarından hanedan'ın yazısını okuyunca haberim oldu. Kendilerine bizi okuyan yetmiş milyonun huzurunda teşekkür etmek istiyorum.
Sanal âlemin verilerine bakar isek Türk halkının bizden farksız olmadığını söyleyebiliriz. Cemiyetimiz en kibar şekliyle başlıktaki ifadeyi kullanırken, "yemişim referandumunu..."na benzeyen bilumum mecazlı sözler kullanıyor diyebiliriz yine internet donelerine bakarak.
Efendim şimdi öyle oluyor:

Alexa

Alexa.com'da yayın yapan site internetin reytingini ölçüyor. Nasıl ki reyting hesaplamalarında tüm TV seyircileri hesaba dahil edilmezse Alexa'da internete bağlanan tüm bilgisayarları değil de sadece kendi programının kurulu olduğu bilgisayarları hesaba katıyor. Memleketimizin milli parantez içinde ulusal (kimileri alınmasın diye ulusalı parantez içinde belirttik.) olmaya başlayan arama motoru Google'de referandum deyü arayınca karşımıza referandum.org adresindeki site ilk sırada çıkıyor. Bu sitenin Alexa değerine şuradan bakınız. Konuya vakıf olmayan okurlarımız için kısaca şöyle bir izahatta bulunabiliriz. Alexa'da ilk 100 bin içinde bir blogunuz/siteniz varsa, siz bu işi biliyorsunuz demektir. Eğer ki siteniz ilk 10 bin içinde ise internetçilik sizin mesleğiniz olmuş demektir. Bu yazıyı hazırladığımız saatlerde referandum.org'nın Alexa değeri 600 bin civarında idi. Tecrübelerimize hafifçe dayanarak diyebiliriz ki bu sitenin günlük ziyaretçi sayısı bin civarıdır.

Google arama sonuçları

Google bizim gibi çakma sosyologlara yardımcı olmak için dünyada ve ülkelerde aramalarda en çok artan kelimeleri, kelime gruplarını (Türkçe örtmenleri tamlama, biraz eski edebiyat örtmelerin ise terkip diyordu sanırım) sıralıyor. İşte burada. Yine biz bu yazıyı kaleme verdiğimiz saatlerde son bir ay içinde milletçe "key ödemeleri"ni aramışız. Bir de fecebook (yazılışa dikkat!) aranmış. Son bir haftada ise "mars 27 ağustos" u çok aramışız. (Sanırım bunda küfürbaz incisözlük veledlerinin bannağı vardı).
Velhasılı kelam referandumun re'sini kadar kısmı girmiş internete. Hal böyle iken siyasi liderler ne diye miting yapıyor, TV'ler ne diye anahaber bültenlerinde yarım saat ayırıyorlar konuya.
Vakid gastesi okuyan, dinci yaftasını yemiş zevat zaten EVET demeyecek mi, Sözçü gastesini hatmeden laik kokonayı HAYIR demekten kim vazgeçirebilir? İmralı'daki yaratığı lider bellemiş insanat BOYKOT etse ne olur etmese ne olur...!
Velhasılı kelam bu referandum fuzulidir, vakit kaybıdır, masraftır, israftır.
Buyrun türkünüzü dinleyin.
1 Eylül 2010 Çarşamba

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Çoğu insan için internet bir eğlenceden, facebooktan ibaret. Halkın referanduma duyarlı olup olmadığını anlamak için kahavehanelere takılmak gerek.