Özel dedektif nasıl olunur? Özel dedektiflik kurslariTürk insanı özel dedektiflik mesleğini Bruce Willis ve Cybill Shepherd'ın başrollerini paylaştığı 80'li yıllarda TRT'de yayınlanana Mavi Ay (Moonlighting) dizisiyle öğrendi. Bu diziden sonra uzun yıllar Türkiye'de özel dedektiflik bürosu açılmasa da son yıllarda peş peşe açılan özel dedektiflik bürolarının sayıları 20'yi buldu. Bunların en meşhurlarından biri de Mavi Ay Dededktiflik.

Dedektiflik özellikle gençler içi çok cazip bir meslek gibi duruyor. Bu yüzden özellikle İstanbul'da üniversite öğrencilerinin en popüler part-time işlerinden biri haline gelmiş. Mavi Ay Dedektiflik'in sahibi İsmail Yetimoğlu'nun dediğine göre dedektiflik işlerinin takip, gözlem, koşuşturma gibi "ayak işlerini" öğrenciler iyi bir ücret karşılığında yapıyorlarmış. Günlük kazançları 50-100 TL civarında oluyormuş.

Özel dedektif olma yolları

Özel dedektif olabilmek için en az 40 saatlik bir kurstan geçmek şart. Halk eğitim merkezlerinde bu kurslar talep halinde açılabiliyor. Tabi eğitim verecek uzmanların bulunması şartıyla.

Ayrıca Kocaeil Üniversitesi Özel Güvenlik Bölümünde bu yıl (2010) dedektiflik dersleri de verilecek.

Zamanla bu iş daha çok yaygınlaşacak gibi görünüyor.
26 Eylül 2010 Pazar

Hiç yorum yok: