Kombi seçerken dikkat edilmesi gerekenler


kombiBirkaç sene önce eve doğalgaz bağlanmış idi. O zaman yaptığımız araştırmalar sonucunda öğrendiklerimizi, tecrübelerimizi kalem almıştık. Kombi alırken şunlara dikkat ediniz.

Isıtacağınız evin, işyerinin büyüklüğü

Düşük kapasiteli bir kombi ile ısınabilecekken büyük kombi almak mantıklı değildir.
Bunun için doğalgaz şirketlerinden bilgi alabilirsiniz. Eğer İstanbul'da iseniz evinizin planını ile İGDAŞ Isı Danışma Merkezine uğrarsanız gerekli bilgiler size verilecektir.

Isıtılacak yerin konumu


Son katta iseniz daha fazla gaz yakmanız gerekecektir. Son kattaki daire çatı yalıtımı yok ise alt komşusundan %30 fazla fatura ödeceyektir. Ara katlar yakıt tasarrufu açısından avantajlıdır. Kuzey cephelerdeki evler güneş görmediğinden daha geç ısınacaktır. Kapı ve pencere yalıtımını önceden yapınız.

Kalorifer tesisatı

Doğalgaz ile ısınmaya yeni geçiyorsanız ve kalorifer tesisatını yeni döşetecekseniz plastik boruları tercih ediniz. Bu %20 yakıt tasarrufu sağlacaktır. Plastik tesisat döşenirken dirsek sayısının 60'ı geçmemesine dikkat ediniz. Usta ve işçiler bir an evvel bitirmek için fazla dirsek kullanabilirler, dikkatli olunuz.

Teknik servis desteği


Yaşadığınız şehirde alacağınız markanın servisinin bulunmasına dikkat ediniz. Servislerin çalışması hakkında önceden bir araştırma yapmanız iyi olur.
Çocuk oto koltuğu alırken nelere dikkat edilmeli
Bisiklet seçimi
Ucuz beyaz eşya
19 Eylül 2010 Pazar

Hiç yorum yok: