Ticari araç vergileri, 2010 araba vergileri


Vergi, vermek zorunda olduğumuzdur. Sistem öyle kurulmuştur ki isteniz de isemeseniz de verirsiniz. Fırından ekmek alırsınız, bir kısmı vergiye gider. İnternete bağlanırsınız faturanın bir kısmı vergidir. Kısacası fatura veya fiş ile yapılan alışverişler vergilendirilmiş oluyor. Bu yolla verdiğimiz vergiyi pek hissetmeyiz, o yüzden acıtmaz.
İkinci bir vergi türü kazançlar üzerinden alınandır. Bu topraklarda para kazanıyorsanız -ekmek parası veya çerez parası fark etmez- kazancınızın bir kısmını devlete vereceksiniz. Bu tabiidir, çünkü o parayı kazanırken devletin yolunu, suyunu, elektriğini kullanıyorsunuz. Eğer esnaf iseniz bu vergiyi öderken hissedersiniz, azaltmak için türlü yollar araştırırsınız. Bordrolu çalışan iseniz pek fark etmezsiniz ne verdiğinizi, ne kadar verdiğinizi. Çünkü cebinize girmeden devletin kasasına gider.
Yazının başında alışverişlerimizde hissettirmeden bizden alınan verginin olduğunu söylemiştik. Bazı mallar var ki onlardan daha daha başka vergiler alınıyor. Adına da ÖTV (özel tüketim vergisi) deniyor.

Ticari araç vergi oranları

Motor hacmi 1.6'ya kadar olan binek otomobillerde ÖTV oranı %37'dir. Hafif ticari araçlarda ise ÖTV %10'dur. ÖTV, mal satın alınırken ödenir. İkinci el araçlarda ÖTV söz konusu değildir.
Otomobillerde her yıl iki taksit ile alınan MTV vardır. Ticari arabaların vergisi yüksek diye bir kanaat var. Vosvogen Kedi, Fiat Doblo, Renault Kangoo gibi araçlar hafif ticari olarak sınıflandırılıyor ve vergileri motor hacmine göre alınır.
Panelvan ve motorlu karavanların vergileri hafif ticarilere göre %50 oranında yüksektir. Vergi miktarlarını görmek için Maliye Bakanlığının internet sayfalarına bakabilirsiniz.

Kredi kartı ile MTV ödeme

Motorlu Taşıtlar Vergisini internet üzerinden kredi kartı ile ödeyebiliyorsunuz. Bu işler bana göre değil, temmuz sıcağında bankalarda kuyruk beklemeye razıyım diyenler için banka listesi şurada.
İlgili yazılar
Kasko ve zorunlu trafik sigortası arasındaki farklar
İnternetten online otobüs bileti alma, fiyatlar
Reno Clio reklamındaki şarkı
LPG ile ne kadar tasarruf edilir?
Araba sürme teknikleri
2. El araba alış satış işlemleri
24 Haziran 2010 Perşembe

Hiç yorum yok: