Saldırgan köpeklerin satışı, beslenmesi yasak köpekler


pitbulBugün haberlerde rastladım, İçişleri, Tarım ve Orman Bakanlığının kararı ile vahşi köpekler toplatılıyormuş. Yerinde bir karar. Meselenin hayvan sevgisi ile falan alakası yoktur. Sevilecek o kadar hayvan varken ne diye bunlar diye sormak lazım. Bu hayvanlar saldırı amaçlı veya dövüştürmek için besleniyor.

Satışı ve beslenmesi yasak olan hayvanlar

Hayvanları koruma kanununun 14. maddesine göre
Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak; takas etmek, sergilemek ve hediye etmek.
yasaktır.

Köpek dövüşü siteleri

Maalesef, bu hayvanları dövüştürmekten ve bu vahşeti izlemekten zevk alan insanlar(!) var. Bu siteler av, doğa sitesi adıyla kendilerini gösteriyorlar ve hemen hepsinde AdSense reklamları var. Bunları Google'ye şikayet ettim, ihbarweb'e bildirdim. Fakat hâlâ yayınlarına devam ediyorlar.

Saldırgan köpek cinsleri

Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro, Amerikan Staffordshire Terrier, Staffordshire Bull Terrier, İngiliz Bull Terrier
Bu yasaklar sadece saldırgan köpekleri değil, ülkemizin iklimine uygun olmayan cinsleri de kapsamalı. 40 derecelik yaz sıcağında güzelim Sibirya kurtlarına, senbernar cinsi köpeklere işkence ediliyor.
27 Haziran 2010 Pazar

2 yorum:

Adsız dedi ki...

bakın hanımefendi veya beyfendi size insan diyorum.çünkü hala ilk çağdan beri gelen kendi yaşamında kısıtlama getiriyor mantığıyla; bu hayvanların yok edilmesine yönelik anlayışa sahip olmak sadece bir insana özgü olabilir.sizi de birileri sırf ırkınızdan dolayı yok etmeyi düşünseydi çok mu iyi olurdu.yoksa bu mantıkla; sizi hitlerden veya ilk çağdaki insanlardan ayıran ne var acaba.....

torbam.com dedi ki...

@Adsız;
İlk çağ vs. demişsin. O bahsi geçen hayvanlar ilk çağdan beri var mıydı yoksa son 150 yıl içinde laboratuvarlarda mı türetildi?
Sanki yasaklanan Afrika'nın yeleli arslanı imiş gibi konuşuyorsunuz.