Comenius yurtdışı kurs Ulusal Ajans'a başvuru adimlariAvrupada bedava kurs
1. bölüm için tıklayın
2. bölüm için tıklayın
Ulusal Ajans denilen sponsorunuza başvurma zamanı gelmiştir artık. Başvuru formunu UA/Hayatboyu Öğrenme/Comenius/Hizmetiçi Eğitim Faaliyetleri sırasını takip ederek ulaşabilirsiniz.

Bu formun nasıl doldurulacağını aynı sitede bulmanız çok kolay. Formada adres, telefon, kursun adı, adresi, posta kodu, kurs ücreti, iaşe, yol parası gibi bilgileri doldurmak sorun değil.

Asıl önemli olan kurs ile ilgili formda size sorulan soruları ikna edici şekilde cevaplamanız. Örneğin size mesleğinizi tanıtmanızı, neden bu kursa ihitiyaç duyduğunuzu, kursun vereceği eğitimin size nasıl bir katkı vereceğini, kurs eğitiminden sonra mesleğinizi yapmanızda ne gibi farklılıklar olacağını soruyorlar. Bunları İngilizce (veya avrupa birliği dillerinden biriyle) açık ve ikna edici şekilde cevaplamanız gerekiyor. Bir ipucu: Bu konularda başvurduğunuz kursun size göndereceği veya sitesinde olan açıklamalardan faydalanın, işiniz kolaylaşır.

Formu doldurdunuz. İşimiz bitti mi? Hayır.

Bu formu hem klasik postayla hem de online olarak göndermeniz gerekiyor. Başvuru formunu bilgisayardan çıkarın. İlgili yeri MAVİ PİLOT VEYA DOLMAKALEM ile imzalayın. Aynı şekilde kurumunuzun Müdürü de MAVİ renk imza atacak.

Bu belgeyi, davet mektubunu, kurs programını (bu ikisini kurs yetkilisi size gönderdi ya), dil yeterlilik belgesini (Kpds en az 70) ve Kurumunuzun yazacağı "Kursa katılmasında mahsur yoktur" üst yazısını bir dosyaya açıklandığı şekilde koyup Ulusal Ajans'ın Ankarada'ki adresine gönderiyorsunuz.

Bu arada Başvuru Formunu Online olarak göndermeniz gerikyor. Bunu da www.ua.gov.tr'de Anasayfanın solunda yer alan TRNASP-E Başvuru Sistemi linkine tıklayıp email adresinizle ve gerçek adınızla üye olarak yapıyorsunuz. Nasıl göndereceğiniz çok kolay. Başvuru yaptığınızda sizi yönlendiriyor.

Bu kadar. Bundan sonra sonuçların açıklanmasını bekleyeceksiniz.

Sonraki yazımızda Başvuru formunun doldurulması konusundaki inceliklerden bahsedeceğiz.
12 Mayıs 2010 Çarşamba

Hiç yorum yok: