Comenius, yurtdisi hizmet-içi eğitim kurslarina nasil başvurabilirim?Avrupada bedava kurs 1. bölüm için tıklayın
Daha önceki bir yazımızda Avrupa'daki bedava kurslardan bahsetmiştik. Şimdi bu kurslara nasıl başvuracağınızı adım adım açıklayalım.

Öncelikle Türkiye Ulusal Ajans'ın sitesine giriyorsunuz. Burada solda iki bölüm göze çarpıyor. Hayatboyu Öğrenme Programı ve Gençlik Programı. Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi Hayatboyu Öğrenme Programına tıklıyoruz.

Çıkan Sayfada aşağıdaki resimdeki gibi Comenius bölümüne tıklıyoruz.

Sonra açılan sayfada soldaki menüye dikkat ediyoruz. Orada Hizmetiçi Eğitim Faaliyeti bölümü var. Oraya tıklıyoruz.

Karşımıza çıkan sayfada "Comenius HİE 2010 Yılı 3. Başvuru Döneminde Başvuru Yapacaklar İçin Duyuru" kısmını tıklıyoruz. Yılda 3 farklı dönemde başvuru yapılabiliyor. Şu anda 3. dönem için başvuru yapabilirsiniz. Aşağıdaki resme bakın.

Karşımıza çıkan sayfada Kurs Kataloğu Kılavuzu yazan linke tıklıyorsunuz ve bir pdf dosyası açılıyor. Burada yazılanları dikkatlice okuyun. Bu dosyada Avrupa ülekelerindeki hizmet-içi eğitim kurs faaliyetlerinin tamamının bütün ayrıntılarıyla listelendiği bir link var. Buraya tıklıyorusunuz. Aşağıdaki resimde pdf dosyasının ikinci sayfasındaki linki görüyorsunuz.

Şimdi karşınıza bir form çıktı. Bu formda her bölümü doldurmanıza gerek yok. Aşağıda belirttiğim bölümleri doldurun ve Search'e tıklayın.
Main field: A-General in service training
Country of the event: (Gitmek istediğiniz ülkeyi seçin veya boş bırakarak bütün ülekedeki kursları listeleyin)
Target Audience: Teachers. (Öğretmen iseniz)
Target language: Hangi dilde eğitim almak istiyorsanız onu seçin.
Start date for course: Burada 3. başvuru döneminde hangi tarihlerdeki kurslara katılabilecekseniz o tarihleri buraya yazın. 3. dönem 01 Ocak 2011 - 30 Nisan 2011 tarihleri arasındaki kursları kapsıyor.
Örneğin ben İngiltere'de öğretmenlere yönelik, eğitim dili İngilizce olan ve yukarıdaki tarihleri kapsayan kursları arattım ve karşıma 17 farklı kursun 54 farklı oturumda programlanmış kursları çıktı.

Bu kurslardan size en uygun olanı seçiyorsunuz ve üzerine tıklıyorsunuz.

Ben yukarıdaki resimde işaretlediğim kursu seçtim örnek olsun diye.
Bu kurs 9 farklı zamanda bu kursu veriyormuş ve bizim için uygun tarih Session 5, yani 07/03/2011 - 18/03/2011 tarihleri arasında olan. Bu sayfada kurs ile ilgili bilgiler var. Kurs nerede, saat kaçta, sorumlu kim, telefon numaraları vs. Eğer kurs size uygunsa sorumlu kişinin email adresine kursa katılmak istediğinizi belirten bir mail atıyorsunuz. Bu kursun sorumlusu Pam Dysart ismindeki bir bayan. Email adresi de altta var.

Email yazarken resmi (formal) formatta yazarsanız daha iyi olur.

Örnek:

Dear Pam Dysart,

I would like to attend ...................... (kurs adı, tarihi vs)

I'm looking forward to hearing from you soon.

Yours faithfully


Bu şekilde mail atınca size matbu bir form gönderecekler, word belgesi olarak. Bunu doldurup tekrar verilen email'e gönderin. Onlar size "Davet Mektubu" ve "Kurs Programı" göndereceklerdir. Bu evrakları bilgisayarınıza indirip yazıcıdan çıkarın.

Bütün masrafınızı üstlenecek olan Ulusal Ajans'a nasıl başvuru yapılacağı ile ilgili yazımız için tıklayın.
10 Mayıs 2010 Pazartesi

Hiç yorum yok: