Biyogaz nedir? Tesis nasil kurulur? Nasil üretim yapilir?En ucuz, en güvenli, en çevreci enerji kaynaklarının başında gelen biyogaz Türkiye'de henüz istenilen seviyede değil maalesef. Fakat bazı bireysel çabaları gerçekten takdir etmek gerek. Size bu konuda tamamen kendi imkanlarıyla uğraşı veren işsiz bir gençten bahsetmek istiyorum.

Samsun'da ikamet eden üniversite mezunu ama işsiz bir girişimci biyogaz konusunda kendi imkanlarıyla yaptığı araştırmalar sonucunda kendi köyünde ilk biyogaz tesisini kurdu. Projesini, işçiliğini kendisi yaptı. Masrafını da kendisi karşıladı. Kurduğu küçük biyogaz tesisi şu anda iki aileyi, mutfak tüpü masrafından kurtardı. Aynı zamanda yaptığı el yapımı kombi ile banyo suyu ısıtmasını da bu tesis yapıyor.

Bir yıl sonra komşu köyde biraz daha büyük bir tesis kurdu. Bu tesis de aynı şekilde yemek pişirmek ve banyo yapmak amaçlı kullanılıyor. Ayrıca küçük bir serayı ısıtacak şekilde gaz da elde ediliyor bu tesisten.

Girişimci üçüncü tesisi biraz daha profesyonelce tasarladı. Büyük baş hayavanı, dolayısıyla gübresi fazla olan bir çiftçi için kurulan bu tesiste üretilen gaz eve kurulacak kalorifer tesisatını çalıştıracak miktarda gaz üretimi yapabiliyor.

Şu an için kimliğinin açıklanmasını istemeyen bu girişimci ile geniş kapsamlı bir röportaj hazırlığı içinde olduğumuzu da duyurmuş olalım.

Biogaz ile ilgili açıklamalar, Biyogaz tesisi kurulumu, biyogazın çevreye faydaları gibi konularda aşağıdaki linklerden faydalanabilirsiniz.

biyogaz.com
Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü - Biyogaz
Biyogaz tesisi fotoğraflar
9 Mayıs 2010 Pazar

1 yorum:

Adsız dedi ki...

ENERBAY BİYOGAZ Olarak Bizler Anaerobik Sistemlerde Biyogaz Tesis Kurulumlarında Yüksek Verim, Düşük Maliyetler ve Yerli Teknolojimizle hizmetinizdeyiz. Atığınızın sahip olduğu biyogaz, metan gazı, elektrik ve ısı gücünü hesaplamak ve detaylı bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. www.enerbay.com.tr