Bisiklet alırken nelere dikkat etmeli? Ne tür bisiklet almali?Bisiklet deyip geçmemek lazım. Bisiklet çeşitleri tahmin ettiğinizden çok daha fazla. mtb, triatlon, time trial, yol, şehir, tur, trail, Freeride, Downhill, spor, XC (cross country) bunlardan bazıları. Bisiklet hem çok faydalı bir spor aracı hem de şehiriçi ulaşımda en pratik ve ucuz araçlardan biri. Üstelik çevreci de.

Geçenlerde yeni bir bisiklet almaya karar verdim. Elimdeki çok eskidiğinden bisiklet tamircilerinden çıkamıyordum. Bisiklet satan mağazaları dolaştım bir kaç gün boyunca. Bütün yolları asfalt olan 150 bin nüfuslu bir şehirde onlarca bisiklet satan dükkan, avm, alışveriş merkezi var. Ve inanın hepsi dağ bisikleti satıyor. Bir kaç tanesinde şehir bisikleti de var ama düz, vitessiz bisiklet. Hepsi de kalın tekerlekli, dişli lastikleri olan 26 inç bisiklet satıyor. Hala anlayabilirmiş değilim vatandaş neden şehirde dağ bisikleti kullanır.

Benim bildiğim şehirde ince tekerlekli, 28 inç bisiklet kullanılır. Asfaltta daha rahat gider. Az enerjiyle daha fazla yol katedebilirsiniz. Bisikletci amcaların büyük kısmından bu tür bisiklet istediğimde 28 inç bisiklet olmadığını söyledir. (Çıraklık okullarında bisiklet satıcılığı bölümü de olmalı. Halk Eğitim Merkezleri Bisikletçilik kursu açmalı her yerde).

Sonunda bir yerde 28 inç bisiklet buldum. İnce tekerlekli, hafif, kadro boyu tam bana göre. Ama onun fiyatı da 900 TL. Çok pahalı geldi. Ucuzundan istedim, sipariş ettiler ve iki gün sonra tam aradığım özelliklerde 400 TL'ye bir bisikletim oldu.

Bisiklete benzer egzersiz aletlerine boşuna bir sürü para bayılmayın. Gerçek bir bisiklet alın. Spor için ayrıca vakit harcamanıza gerek kalmaz bu şekilde. Gideceğiniz her yere bisikletle giderseniz zaten spor da yapmış olursunuz.

Şimdi profesyonellerin bisiklet konusunda bana çok faydası olan tavsiyelerine kulak verelim. Buraya tıklayarak bisiklet seçimi konusunda çok güzel ve faydalı açıklamalara ulaşabilirsiniz.
İlgili Yazılar
Zayıflama hareketleri
Aerobik, step, fitness
21 Mayıs 2010 Cuma

Hiç yorum yok: