Kasko ve Zorunlu Trafik Sigortası nedir? Arasındaki Farklar


kasko zorunlu sigortaArabanız için ehliyet ve ruhsattan daha önemli bir belge varsa o da trafik sigorta poliçesidir. Peki zorunlu olarak her yıl yaptırılması gereken trafik sigortası ile kasko arasındaki farklar nelerdir? Elbette sadece fiyatı değildir arasındaki fark. Kısaca özetleyelim:

Zorunlu trafik sigortası ve kasko arasındaki farklar nelerdir?

1. Zorunlu trafik sigortası (Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası) her araç sahibinin yaptırması ve her yıl yenilemesi gereken sigortadır. Aksi takdirde araç bağlanır ve ceza kesilir. Kasko ise sürücülerin isteğe bağlı olarak yaptırabilecekleri bir sigorta türüdür.

2. Zorunlu trafik sigortası kusur oranında ve her yıl yeniden belirlenen maddi limitler miktarınca karşı tarafın zararını karşılar. Kasko ise kasko yaptıran kişi ve aracın zararlarını karşılar.

3. Zorunlu trafik sigortasının primi sabittir ve her yıl yeniden belirlenir. Primle orantılı olarak üst limitler belirlenir ve bu limitler oranında karşı tarafın zararı karşılanır (vefat, yaralanma ve hasar). Kaskoda da üst limitler belirlenmiştir ama daha yüksektir ve bu yüzden primleri de daha pahalıdır.

4. Zorunlu trafik sigortası sadece vefat, yaralanma ve hasarları teminat altına alırken, kasko anlaşılan şirkete ve şartlara bağlı olarak hırsızlık, terör, yangın gibi sebeplerden doğacak hasarları da karşılayabilir.

5. Kasko sigortası, zorunlu trafik sigortası kapsamı ile aynı düzenlense bile bu durum sürücüyü zorunlu trafik sigortasından muaf tutmaz.

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları için tıklayın.
İlgili Yazılar
İkinci el araba alış satış işlemleri
Çocuk oto koltukları
German Style modifiye
Otomobil, araba dergileri, siteleri
1 Nisan 2010 Perşembe

Hiç yorum yok: