İyi tarım sertifikası ve organik tarım destekleme ve kredileri


iyi tarımBazı marketlerde tabak içinde sebze ve meyveler görürsünüz. Üzerlerinde numara vardır, o numara ile ürünü takip edebilirsiniz. İşte o ürünler iyi tarım uygulamaları (İTU) ile yetiştirilir. İyi tarım uygulamalarında amaç doğaya ve insana zarar vermeden en sağlıklı ürünler yetiştirmektir. İTU sonucu elde edilen ürünün üretim aşamaları çiftçi tarafından kayıt altına alınır ve izlenebilir. Yani sofranıza gelen domatesin nasıl yetiştirildiğini, ilaç veya gübre kullanılıp kullanılmadığını görebilirsiniz.

İyi tarım nasıl yapılır?

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına kayıtlı çiftçiler yapabiliyor. Bakanlık tarafından yetki verilen kuruluşlar iyi tarım ile uğraşan çifçileri denetliyor ve belgelendiriyor.O kuruluşların listesini görmek için tıklayın. Sonraki aşamaları ve gereken bilgileri aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

İyi tarım, organik tarım destek ve kredileri

Domateslerin üzerinde bazen "Arılıdır" etiketi görürsünüz. Bombus (bambus) arısı domates yetiştirmede kullanıyor ve bu devlet tarafından destekleniyor. Ayrıntılar için Tarım Bakanlığının şu sayfalarına bakınız.
Tarım Kredi Kooperatifleri %60 indirimli olarak organik tarım ve iyi tarım kredileri kullandırmaktadır. Kredi faiz oranları için şu sayfaya bakınız.

İyi tarım ürünleri nerede satılır?

Tarım Bakanlığı ile Migros arasında yapılan anlaşma ile İTU yapan çiftçiler ürünlerinin tamamını Migroslara satabiliyor. İyi tarım, organik tarım ürünlerinin fiyatı pazarda satılanlara göre çok fazla. Bir tarafta GDO, ilaç, hormon... diğer tarafta fiyatları el yakan ürünler... Vatandaşın kafası iyice karışıyor, bunlardan korunmanın en kestirme yolu herşeyi mevsiminde yemek olacaktır zannımızca. Zemheride hıyar istemenin lüzumu yok.

İlgili başlıklar

Devlet destekli tarım makineleri
Tarım sigortası
Hayvancılık desteği ve kredisi
Süt ineği besiciliği
6 Nisan 2010 Salı

Hiç yorum yok: