Bebek taşıma ürünleri: Baby Sling, Kanguru, Puset


Konu bebek ve çocuk olunca hassasiyetimiz daha da artıyor. Çünkü onlar ebeveynlerin en kıymetli varlıkları. Son günlerde Amerika menşeli bir haber ulusal basınımızda yer aldı: Holivud yıldızlarının kullanmasıyla moda haline gelen, Baby Sling denen bebek taşıma aracı yüzünden üç bebek hayatını kaybetmiş. Alışveriş sitelerine baktım, ülkemizde bu ürün satılıyor. Üzücü durumlar yaşanmaması en büyük temennimiz. baby sling

Baby Sling

Afrika'dan dünyaya yayılan bir ürün. Bir dikdörtgen bezin iki ucunun birleştirilip boyna geçirilmesiyle yapılabiliyor. Son haberlere göre bebeklerin boğulma riski oluyormuş. Holivud ünlüleri moda haline getirmişler. Artizlere bakarak, şık olacağım, modaya uyacağım diye hangi anne baba bebeğinin hayatını tehlikeye atar?

Bebek Kangurusu

Anne veya babaya bebeği bir kanguru gibi karnına sarıp gezdirme imkanı sunduğu için bu isim veriliyor. Başta Migros olmak üzere büyük marketlerde alışverişe gelmiş anne ve babaların kullandığını görmüştüm. Rahat olup olmadığını bir de bebeklere sormak lazım.

Puset

Sepete benziyor. Bebeği taşımaktan çok sarıp sarmalamak için idealdir. Bazen iki kişi birer yan yapışmış giderken görüyorum. Sanki ağır bir yük taşıyorlar ve taşıdıkları pazar torbası. Kızıyorum haliyle... O yavru, kutsal kitap gibidir, hiç belden aşağıda tutulur mu? Alın kucağınıza, hareket edin biraz. Sonra zayıflayacağım diye uğraşıyorsunuz.

Bir bebek ortalama üç kilo civarı doğar. Bir yaşına gelesiye kadar kucakta taşınması biraz özen ister yine de taşınabilir. Ondan sonra ise kucakta taşıması rahat olur, sarılır, yapışır; öpe koka taşırsınız. Kişisel kanaatimiz bebek arabasına bile gerek olmadığı yönünde. İki yaşından sonra bile bebek arabasına binen çocuklar görüyorum. Yürüsün azıcık, hareket etsin. Hareket yok, oyun yok; abur cubur çok. Neymiş efendim obezite çağın hastalığı imiş.
İlgili yazılar:
Çocuk oto koltuğu
3 Nisan 2010 Cumartesi

Hiç yorum yok: