Avrupa Birliği Projeleri: Comenius, Leonardo. Nasıl ortak bulunur, gidilirAvrupa Birliği'ne girecek miyiz, girmeyecek miyiz tartışması artık demode ve gereksiz. Bir şekilde Türkiye'nin AB'deki konumu İtalya, Portekiz veya İngiltere'den farklı olmayacak ileriki yıllarda. Vize kalkacak, serbest dolaşım hakkı verilecek her Türk yurttaşına ileriki yıllarda. Bu kesin gibi. Avrupalılar da bunu biliyor ve diyorlar ki "Madem Türklerle ilerde aynı kaptan yemek yiyeceğiz bari çatal kullanmasını öğretelim".

İşte bu kapsamda Avrupa Birliği üyesi ve aday ülkeler arasında Avrupa Birliği Projeleri adı altında ortak çalışmalar yürütülüyor. Amaç Türk insanı Avrupa'yı tanısın, Avrupalı yaşam tarzını görsün, Avrupalı gibi modern olsun, Avrupa sokaklarının temizliğini görüp hayran kalsın. Avrupalı da Türkleri tanısın, Türkiye'yi tanısın, ibret alsın. Bilemiyorum, belki de çok iyi niyetli bir çalışmadır.

Ancak benim çevremde gördüğüm kadarıyla Avrupa'ya gidenler biraz hayran kalıyorlar, biraz da biz sizden farklı mıyız ki deyip kendilerini onlara beğendirmeye çalışıyorlar. İtalya'ya giden oranın şaraplarını içiyor sabah akşam. Üstelik bunu yapanlar yanında birkaç öğrenciyle proje amaçlı giden öğretmenler.

Oraya gidip bu milleti en iyi şekilde temsil edenler de var elbette. Onlara sözümüz yok.

Avrupa Birliği Projeleri kapsamı nedir? Kimler gider? Masrafı kim karşılar?


Bu projelerin Türkiye ayağı tam adı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi olan Ulusal Ajans tarafından yürütülüyor. Bu konuda ilk bilmeniz gereken ve mutlaka okumanız gereken Ulusal Teklif Çağrısı Belgesi'dir. Bu belge aslında bu projelerin Anayasası'dır. Bütün genel bilgiler burada bulunmaktadır.

Genel olarak süreç şöyle işliyor; Önce kurumunuzda Yabancı Dil bilen (daha çok İngilizce) ve bilgisayardan az çok anlayan kişilerden bir Proje ekibi kuruyorsunuz. Sonra bir konu (proje) belirliyorsunuz. Bu projenin amacı ne olacak, neleri içerecek gibi konularda küçük bir çalışma yapıyorsunuz.

Sonra AB projesi kapsamındaki diğer ülkelerden ortak veya ortaklar buluyorsunuz. Ortaklarla anlaştığınızda (yazışmalar filan gerekiyor, bu yüzden İngilizce şart) bu çalışmalarınızı Ulusal Ajans'a sunuyorsunuz. Biz şu şu ortaklarımızla çalışma yapacağız. Şu kadar süre şü ülkede kalacağız vs diyorsunuz.

Bunları kafanıza göre yazmıyorsunuz tabi. Ulusal Ajans'ın her yıl düzenlediği bir form var, PDF formatında. Onu dolduruyorsunuz. Ulusal Ajans bunu değerlendiriyor. Kabul veya red cevabı veriyor. Kabul ederse gidiş geliş, konaklama, yeme içme gibi masrafların tümünü karşılıyor.

Özet olarak bu şekilde oluyor ama bu kadar basit değil tabi. Çünkü projeler ve ortaklıklar çeşitli. Örneğin sadece yurt dışına gitmek istiyorsunuz. Ortağınızın gelmesini istemiyorsunuz; o zaman Leonardo Hareketlilik projelerinden 3 farklı tür var. Onlardan birini seçeceksiniz.

Birinici, mesleki eğitim almakta olan öğrencilerin staj amaçlı katılabilecekleri proje. Buna IVT deniyor. Okumakat olan öğrencilerle beraber yürütülecek bir proje bu.

İkincisi, mezun öğrencilerle yapılacak olan PLM adındaki tür.

Üçüncüsü ise eğitimcilerin katılabileceği VETPRO denilen proje türü. VETPRO olarak başvurabilmek için 3 farklı sektörden (kurum) ortakların olması gerekiyor.

Bu saydıklarım bilgiler sıkça bahsi geçen Ulusal Ajans'ın sitesinden biraz zaman harcayarak öğrenilebilir. Benim anlattıkların sizlere biraz fikir vermesi için özetlenmiş şeklidir.

Bu projelere katılmak veya bu projeler kapsamında Avrupa'ya gitmek için size bir kaç tavsiyemiz olacak.

En önemlisi bu işi ciddiye alın ve projenizi samimiyetle hazırlayın. Sadece gezmek amaçlı çalışmalar Ulusal Ajans tarafından pek kabul edilmiyor.

Proje adı sizi korkutmasın. Projeden kasıt aslında "Konu". Uzun uzadıya tez hazırmanız beklenmiyor.

Konuya çok geniş tutmayın. "Avrupa'daki mesleki eğitim" şeklindeki bir konu, Avrupa'ay gittiğinizde bir iki haftada kavranabilecek bir şey değil. "Beden eğitimi dersleri müfredatı" biraz daha dar bir konudur ve kabul edilme olasılığı daha yüksektir.

Daha sonraki bir yazımda Ulusal Ajans'ın sponsorluğunda, cebinizde beş kuruş çıkmadan Avrupa'daki seminerlere nasıl katılabileceğinizden bahsedeceğim.
17 Nisan 2010 Cumartesi

2 yorum:

Yasin dedi ki...

Projelerimizie nasıl ortak bulacağız bununla ilgili de bilgi verirmisiniz?

Yerli dedi ki...

Yasin,

Projelere ortak bulma ile ilgili bir yazı yazmayı düşünüyorum.