%50 hibeli tarım aletleri, makinaları desteklemeleri


Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan kişilerin faydalanabildiği %50 hibeli tarımsal ekipman ve makine desteği bu yıl 18 Mart'ta Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Makine ve ekipman desteği ne zaman sona eriyor?

Çiftçi ve köylüler 3 Mayıs 2010 tarihine kadar bağlı bulundukları Tarım Müdürlüklerine başvurdukları takdirde destekten faydalanabilirler.

Hangi makineler destekleniyor

Traktör ve biçerdöver dışındaki hemen hemen tüm tarımsal aletler destekleniyor denebilir. İşte %50'si devlet tarafından ödenen tarım makinaları:
Anıza direkt ekim makinesi, Arıcılık makine ve ekipmanı, Balya makinesi, Basınçlı sulama sistemi kurulması, Canlı balık nakil tankı, Çayır biçme makinesi, Çeltik fide dikim makinesi, El traktörü, File sistemi kurulması, Biçer bağlar, Hububat harman makinesi, Lazerli tesviye aleti, Mısır hasat tablası, Mibzer, Motorlu tırpan, Pamuk toplama makinesi, Pancar söküm makinesi, Patates söküm makinesi, Pülverizatör, Rüzgar makinesi, Sap parçalama makinesi, Sap toplamalı saman makinesi, Silaj makinesi, Soğuk hava tesisatlı taşıma aracı, Süt sağım ünitesi ve soğutma tankı, Gübre dağıtma makinesi, Taş toplama makinesi , Diskaro-Goble, Yem hazırlama makinesi, Zeytin hasat makinesi, Koyun kırkma makinesi, Tambur Filtre

Hibe oranı, fiyatı ne kadar?

Yukarıda sayılan makine ve ekipmanlar için KDV hariç hibe oranı %50'dir. Özel kişiler için en fazla 50 bin TL, şirketler ve diğer tüzel kişiler için ise en fazla 100.000 TL'dir.
Basınçlı sulama sistemleri için ise gerçek kişilere azami 100.000 TL, tüzel kişilere 200.000 TL'lik katkı sağlanmaktadır.
İlgili yazılar
Tarım ve çiftçi sigortası
Tarım ve hayvancılık kredileri
Süt ineği kredisi
1 Nisan 2010 Perşembe

Hiç yorum yok: