Tarım ve hayvancılık kredileri, teşvik ve desteklemeler


Aynı anda dört mevsimi yaşayan bir memleketimiz var. Dağlarımız, bayırlarımız, ovalarmız var. Bizim bir vilayetimiz kadar olan Hollanda da bile tarımda bizi geçiyor. Oralardan inek getiriyoruz. Otlaklar, meralar boş dururken kırmızı et fiyatları almış başını gidiyor. Bir yerlerde yanlış yapılıyor. Oysa tarım için bakanlık bile var, lakin işler yine de yolunda gitmiyor.

Tarımsal krediler

Hemen her banka çiftçi ve köylü için kredi kullandırttırıyor. Ziraat Bankası, süt sığırcılığından organik tarıma, arıcılıktan su ürünlerine kadar birçok alanda subvansiyonlu (desteklemeli) kredi kullandırıyor.

Ziraat Bankası Tarım Kredileri faiz oranları

Devlet bankası olan Ziraat kredilerde uyguladığı %13 olan faiz oranını ortalama %50 oranında indiriyor. Canlı hayvana, işletme ve yatırıma farklı faiz oranları uyguluyor. Destekleyeceği kredi üst limit de sektörlere göre değişiyor. Tüm bunları Ziraat Bankasının şu sayfasından takip görebilirsiniz.

Tarımsal Desteklemeler, Video


Tarımsal destekleri yukarıdaki videodan izleyebilirsiniz. Video Tarım Bakanlığınca hazırlanmıştır.Başlıca desteklemeler şunlardır: Mazot, Organik Tarım, İyi Tarım, Altertanif Ürün, Fındık, Hayvancılık, Arıcılık, Tarım Sigortası. Ayrıntılar için şu sayfaya bakabilirsiniz.
Tarım Kredi Kooperatifleri de çiftçiye kredi sağlayan kuruluşlardan biri. TKK'nın kredilerinden ve imkanlarından faydalanmak için öncelikle ortak (üye) olmanız gerekiyor. Üyelik şartlarını öğrenmek için tıklayın. Hayyancılık, tarım ve tarım aletleri kredileri ve faiz oranlarını bu sayfadan öğrenebilirsiniz.
Tarım Bakanlığı'nın yayıları | Destekleme Genel Müdürlüğü | Tügem | Tigem | Atatürk Orman Çiftliği
Tarım ve hayvancılık ile ilgileniyorsanız yukarıda verdiğimiz bağlantılara da göz atınız.

İlgili yazılar

Süt ineği besiciliği, devlet desteği
İş ilanı siteleri
Tarım ve hayvan sigortası nasıl yapılır?
15 Mart 2010 Pazartesi

Hiç yorum yok: