Tarım ürünleri ve hayvancılık sigortası nasıl yapılır?


İki atasözümüz var: Çiftçinin karnını yarmışlar, "kırk tane gelecek yıl" çıkmış. Çiftçiye yağmur, yolcuya kurak; cümlenin muradını verecek Hakk.
Modern çiftçilerin işi bu atasözlerimize konu edilen çiftçilerinki kadar zor değil. Sel, don, hastalık gibi risklere karşı sigorta yaptırılabiliyor. Üstelik bu sigortalar devlet destekli.
Eskiden tarım sigortası denildiğinde herhangi bir yere -eski sosyal güvenlik kurumları olan Bağkur, SSK gibi- kayıtlı olmayan çiftçilerin yaptırdıkları sigorta anlaşılıyordu. Çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan kişiler ürünlerini de sigortalabiliyorlar.

Tarım sigortası türleri

Devlet destekli tarım sigortaları şunlardır: Bitkisel Ürün Sigortası, Sera Sigortası, Hayvan Hayat Sigortası, Kümes Hayvanları Hayat Sigortası, Su Ürünleri Sigortası

Tarım sigortası nasıl yapılır?

Evvela Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olmasınız ve bilgileriniz güncel olmalıdır. Sonra bir sigorta acentesiyle görüşebilirsiniz.

Tarım ve hayvancılık sigortası neleri kapsar?

• Kuraklık,Dolu, Don,Sel, taban suyu baskını,Fırtına, Hortum, Deprem, Heyelan,Yangın, Kaza ve Zararlılar,Hayvan Hastalıklarının Neden Olacağı Zararlar
Yukarda sayılan riskler bitkiler, bitkisel ürünler ve seralar, tarımsal yapılar, tarım alet ve makineleri ile çiftlik hayvanları içindir.

Tarım Sigortaları Hakkında Bilgi

Tarsim tarafından hazırlanan aşağıdaki sunuyu izleyerek tarım sigortaları hakkında geniş bilgiye sahip olabilirsiniz.

İlgili yazılar
Tarım desteklemeleri
Süt ineği besiciliği, hayvan sigortası
29 Mart 2010 Pazartesi

Hiç yorum yok: