Süt ineği besiciliği, destek kredileri, hayvan sigortası


Kırmızı et ve süt fiyatları son zamanlarda çok fazla arttı. Bu durum, bu sektörde iş yapmak isteyenlerın biraz iştahını kabarttı. Bunlardan biri de işleri orta halli olan Eczacı bir arkadaşım. Eczanesini kapatıp süt besiciliği yapma hazırlıklarına başladı kendisi. Umarım başarılı olur. Bu konudaki en taze bilgileri sizinle paylaşmak istedim.

Süt besiciliğine devlet desteği ne kadar?

Devlet her türlü üretime yönelik girişimleri kendi çapında destekliyor bilindiği gibi. Süt hayvancılığı da bunlardan biri. Araziyi belirleyip yatırım için uygun olduğuna dair belgeyi Tarım İl veya İlçe Müdürlüklerinden aldıktan sonra kredi ve destek için devletin kapısını çalabilirsiniz. Besi ve süt besiciliği için devlet iki türlü yardımda bulunuyor. Birincisi, yine Tarım İlçe Müdürlüklerinden geçiyor. Gerekli incelemelerden sonra yüzde 50 hibe desteği almanız mümkün. İkincisi ise kısaca faiz desteği olarak adlandırılabilir. Ziraat Bankası, süt hayvancılığı için yüzde 50 faiz desteği veriyor. Daha ayrıntılı ve net bilgi için Tarım İl Müdürlüklerine ve Ziraat Bankası'ndaki ilgili müşteri temsilciliğine başvurmanız en doğrusu olacaktır.
Diğer bankaların da süt besiciliği kredisi kullandırdıklarını da belirtelim. Gebe düve alımı, süt sağma makinası, süt tankı, yem hazırlama makinası gibi malzemelerin alımında bir çok banka kredi veriyor.
Tesisi kurduktan sonra tesisi ve hayvanları mutlaka sigortalatın diyor uzmanlar. Sigortanın neleri kapsayıp neleri kapsamadığı konusunda fikir sahibi olmak için HDI sigortanın şu sayfasını ziyaret etmenizde fayda var.
Bunlar da ilgiliniz çekebilir
Bireysel Emeklilik
İş ve İşçi bulma, İş ilanı
Tarım ve hayvancılık sigortası nasıl yaptırılır?
Sigortasız İşçi Çalıştırmak
7 Mart 2010 Pazar

Hiç yorum yok: