Sosyalleşemeyenlerden misiniz?


İnternetteki mesajlaşma, arkadaşlık sitelerinde dolaşmaya; görünmeye kısaca "sosyalleşmek" deniyor. "İnternette yaşayan" ahali eş dost ilişkilerini bu siteler vasıtası ile yürütüyor. Peşinen söyleyeyim, sosyalleşme sitelerinin çok da elzem olmadığını, hatta işe yaramadığını düşünüyorum.
Bloglar da sosyal siteler -kimileri sosyal medya diyor- arasında sayılıyor. Söyleyecek sözü olanlar için bloglar ideal ortamlardır. Patron yok, matbaa, dağıtım kaygısı yok. İşte bu sosyal medya denen mecraları sesimizi duyurabildiğimiz blogu tanıtmak, göstermek için kullanıyoruz biz.
Facebook'u henüz Recep İvedik ağzına almadan kullananlardanız. İlk birkaç gün kurcaladık, sonrasında uğramaz olduk. Çünkü blog trafiğine bir katkısı yoktu. Twitter çıktı, millet kısacık cümlelerle ne yaptığını anlatıyor. Twitter benzeri daha çok dedikodu sahası gibi kullanılan Frienfeed var.
Tüm bunlara blog içeriğini otomatik olarak ekleyebiliyorsunuz. Buralarda vakit geçiren arkadaş, görüştüğü kişi sayısı 3 haneli rakamlara ulaşan birinin bloguna belki ziyaretçi gelebilir, biliyoruz.
BloxooSadece blogcular tarafından kullanılan bu tarz siteler de mevcut. Ülkemizde bunların içinde en tanınmış olanı Bloxoo. Torbam.com geçenlerde Bloxoo'da "Günün Blogu" seçildi. Seçenlere teşekkür ediyoruz. Günün blogu seçildiğimiz günün sayacına baktığımızda Bloxoo üzerinden buraya uğrayan kişi sayısının 8 olduğunu görüyoruz. Bloxoo'nun anasayfasına çıkıyoruz ve sadece 8 kişi geliyor blogumuza. Allah bereket versin.
Blog içeriğinizi özet halinde ekleyebildiğimiz oylama siteleri var. Bunlar arasında Oyyla, Tusul ülkemizde en meşhur olanlar. Zaman zaman yazılarımızı buralara da ekliyoruz. Ya bir ziyaretçi geliyor oralardan ya da hiç gelmiyor.
Uzun lafın kısası bir blogcu için sosyalleşme, sosyal imleme siteleri çokça vakit geçirilecek yerler olmadığı gibi sırt dönülecek yerler de değildir. Arada bir, haftada veya ayda, geçiyordum uğradım demek için bakılabilir. Oralardan gelecek bir iki ziyaretçiyi de az görmemek lazımdır. Sıçan sidiğinin denize faydası olur demişler.
Çok ilgili bir yazı: Sosyal imleme siteleri ne işe yarıyor?
Biraz ilgili yazılar:
Az enerjiyle çok kazanç: AdSense
Anatilik ile AdSense kazancınızı arttırın.
4 Mart 2010 Perşembe

Hiç yorum yok: