Nodüler guatr, tiroit ameliyati


Birkaç gün önce başarılı bir tiroid ameliyatı geçirdim. Ameliyat sonrası boynun halini yandaki fotoğrafta görüyorsunuz.
Bizi ameliyat olmaya getiren süreci önceki yazılarımızda anlatmıştık. Danıştığımız tüm doktorlar ameliyatın kaçınılmaz olduğunu söyledi. Özel olarak endokrin cerrahisiyle ilgilenen bir profesör tavsiye edildi bize. Profumuz sosyal güvenliğin ödediklerinden hariç yüklü bir miktar istedi.
Haberlerde okumuştum, yakın zamanda Ankara Şehremini de özel bir hastanede guatr ameliyatı olmuş. O hastaneyi telefon ile aradık, fiyat birimi ile görüştük yine fark istendi.
Konu sağlık olunca insanın parayı pulu gözü görmüyor. Lakin para isteyenler kurum ve kişilerin "eğer paranıza kıymazsanız sağlığınızdan olursunuz" havası estirmeleri de bizde güven sorunu oluşturdu. Kendimizi başka hekimlere emanet etmeye karar verdik.

Sakinleştirici ilaç

Operasyonu genel cerrahlar gerçekleştirdi. Eşofmanları giymiş hastane koridorlarında dolaşırken doktorlardan biri omuzuma dokundu. "Giy bakalım mavileri, ameliyata seni alıyoruz." Mavi bir önlük giydirdiler, kıçımıza iğne yaptılar. Adı diazem imiş, sakinleştiriyormuş. Hastane odasından itibaren tekerlekli sedyede ameliyathaneye gitmek en zor kısmı. Ameliyat masasına yatasıya kadar sakinleştirici iğne etkisini göstermiş oluyor, "Buyrun, beni doğrayın" diyebilecek hale geliyorsunuz.

Multi nodüler guatr

Bizi uyuttuktan sonra tiroit bezinin sol kısmını alıp patoloji laboratuvarına göndermişler. İlk sonuç, nodülün -sanırım yumru anlamına geliyor bu nodül- iyi huylu olduğu yönünde imiş. Daha detaylı sonuç bir ay sonra çıkacakmış.

Uyandırıldığımda derin derin nefes almam isteniyordu. "Olmuyor, daha derin nefes alın, ciğerleriniz şişsin" benzeri sözler duyduğumu hatırlıyorum. Çok sigara içip içmediğim soruldu o anda, bir takım rakamlar telaffuz edildi. 2 aydır içmediğimi, öncesinde 15 sene içtimi söyledim. Tabii bunları söylerken yarı uyanık haldeyim. "O 15 senenin sonucu işte..." mealinde birşeyler söylendi.
Hastane odasına getirildiğimde kendimi yorgun hissediyordum, uyudum. Yakınlarımın söylediğine göre iyi de horlamışım.

Boynum sarılı idi ve bir hortum takılmıştı boynuma. Tiroit çok kanlı bir organ olduğu için oradan akan kan hortum vasıtası ile dışarı tahliye ediliyordu. Doktorların "diren" dediği o hortum 24 saat boynumda kaldı. Yaklaşık bir 12 saat de serum takılı kaldı.
Ertesi günün akşamında hastaneden taburcu edildim. Ameliyat öncesi anlatılan risklerin hiçbirini yaşamadım şükür. Doktorlarımız ve diğer sağlık personeli için duacıyız. Fazla ağrı sızı da olmadı. Hatta hastanede son birkaç ağrı kesici iğneği vurulma gereği bile duymadım.
İlgili yazılar:
Nodüler guatr serüveni
Guatr belirtileri
Fotoğraf bu site vasıtası ile onlayn olarak çekilmiştir.
27 Mart 2010 Cumartesi

8 yorum:

Otosinyal dedi ki...

Geçmiş olsun. Allah acil şifalar versin.

Kampanyalar dedi ki...

Hocam Geçmiş olsun. Rabbim acil şifalar versin inşallah.
Telefona bakabiliyor olduğunuzda haber verebilir misiniz?
Şimdi belki rahatsız etmiş olurum.
Hürmetler...

E. Ali dedi ki...

Geçmiş olsun. abimde de zehirli guatr var. tedavisi yarım kalmıştı. Önümüzdeki ay inşallah baktıracağız. çok sigara içiyor.

Adsız dedi ki...

Hocam geçmiş olsun.En kısa süre de sağlığınıza kavuşursunuz inşallah.
Canan

Cambaz dedi ki...

@Otosinyal, Cambaz, E. Ali iyi dilekleriniz için teşekkürler. Mevla sizlere sağlık, afiyet versin.

Adsız dedi ki...

geçmiş olsun ameliyatınızı nerede oldunuz tavsiye edebileceğiniz doktor var mı?

Cambaz dedi ki...

Sağolun, bir üniversitenin hastanesinde olmuştum iki yıl önce. Herhangi bir doktor tavsiye etmiyoruz. Görüşün, güvendiğinize emanet edin kendinizi.

gamze dere dedi ki...

Geçmiş olsun. Bugün babam oldu zehirli guatr ı vardı. Nodüllerde kötü huylu şüphesi oldugu için almak istedi doktorlar. Şuan gayet iyi ses kısıklıgı olmadı maşallah başta çok boyun kulak arkası ve boğaz ağrısı vardı akşama doğru azaldı. Ama ben şu direnden hala korkuyorum. Bir yakınımızın damarını dikmeyi unutmuşlardı. Kan kaybından ölecekti neredeyse Allah korudu oyüzden sanırım kafayı yemiş gibi direni kontrol ediyorum. Acayip korkuyorum ya. Ne zormuş ailenden birini böyle görmek. Kıyamam ilk ameliyat oluşu bir de. ALLAHIM TÜM HASTALARA ACİL ŞİFALAR VERSİN İNŞALLAH