Hac ve umre fiyatları, Diyanet hac kurası


Hac beden ve mal ile yapılan bir ibadet. Günümüzde hacca gidebilecek olanlar kura ile tespit ediliyor. Kurada çıkmayanlar ya sonraki yılları bekliyor veya umreye gitmeyi tercih ediyorlar.
Hac ve umre organizasyonları Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yanı sıra özel sektör tarafından da yapılmaktadır. Eğer ibadetinizi özel sektörden bir firma vasıtası ile yerine getirecekseniz firmanın yetkin olup olmadığını kontrol edin. Hac, büyük bir organizasyondur, neticede yabancı bir ülkeye gidiyorsunuz ve mukaddes beldeler çok kalabalık olacak. Mağdur olmamak için seçiminizi iyi yapmalısınız. Seyahat Acentası İşletme Belgesi olmayan firmalar hac ve umre düzenleyemez. Bu belgelerinin olup olmadığını kontrol ediniz. Ayrıntılar için şu yazıya bakınız.

2010 Diyanet Hac Fiyatları

Diyanet İşleri Başkanlığı 2010 yılı hac fiyatlarını henüz açıklamadı. Fiyatlar döviz üzerinden olduğu için geçmiş yıllardan çok da farklı olmayacağını tahmin ediyoruz. Uçak bileti fiyatlarının, Mekke ve Medine'deki otel fiyatlarının artması veya düşmesi halinde fiyatlarda oynama yapılabilir. 2009 yılı fiyatlarını aşağıda çıkardık:
Birinci tip normal: 2465 Avro
Normal 2. tip: 2295 Euro
Müstakil Odalı Birinci Tip: 4090 Avro
Müstakil Odalı İkinci Tip: 3780 Euro
3. tip müstakil odalı: 3435 Avro
1. tip otel: Serbest
İkinci tip otel: 5100 Avro
Otel Üçüncü Tip: 4670 Yuro

Hac Kurası ve Sonuçları

Geçen yıl hac kurası 21 Mayıs'ta çekilmiştir. Kuraların bu yıl yine mayıs ayı içerisinde çekileceği tahmin ediliyor. Sonuçlari Diyanet Hac sayfalarından takip edebilirsiniz.

Umre fiyatları

Özel sektöre ait firmaların internet sitelerini gezerken yukarıda bahsettiğimiz belgeyi aradık evvala. Çoğunda bu belgeye sahip olduklarına dair bir bilgiye rastlamadık. Bu belgeye sahip olan Duha Turizm'in fiyatlarını şu sayfalardan görebilirsiniz.
Diyanet'in umre fiyaları 695 Euro'dan başlıyor, 1395 Euro'ya kadar çıkıyor. Tarihleri ve fiyat listesini şuradan görebilirsiniz.
İlgili Yazılar
Mekke, Medine, Cidde Otelleri
Geçmiş Yıllar Döviz, Euro Fiyatları
Termal Otellerde Ücretsiz Tedavi
Google Map ile Karayolları Haritası
Afyon Kaplıcaları, Termal Otelleri
17 Şubat 2010 Çarşamba

Hiç yorum yok: