Geçmiş yıllar dolar kuru, döviz fiyatları


Ucundan bucağından da olsa ekonomiye bulaşmayan, para meseleleri üzerinde kafa yormayan yoktur. "Şu an kullandığım bilgisayara üç sene ne kadar para saymıştım, şimdi dolar olarak karşılığı nedir?" gibi sorular sormuşsunuzdur kendinize.
7 yılı aşkın bir süredir dolarda eskiye oranla büyük artışlar görülmüyor. Yaşı 30'dan fazla olanlar memlekette doların bu kadar zamandır sabit sayılabilecek fiyatlarda kalmasına tanık olmamıştır. Hele hele düşüşünü hiç görmemiştir. Serbest piyasada -yanılmıyorsak- 1.65 TL'yi aşmış, 1.2 seviyelerine kadar da gerilediği olmuştur.

Merkez Bankası Dolar, Euro kuru

Ülkemizdeki ekonomik işleyişi, para idaresini çözdüğüm zaman kendimi bahtiyar hissedeceğim. Maliye Bakanlığı, Darphane, Merkez Bankası, serbest piyasa... Bunlar ne işe yarar, kimin sözü kime geçer tam anlamıyla çözebilmiş değilim vesselam. İşte döviz fiyatlarını öğrenebileceğiniz sayfalar:
1996-2010 yılları arası döviz kurları | 1950'den günümüze döviz piyasası

Serbest piyasa döviz fiyatları

Serbest piyasada Dolar, Mark, Avro, Sterlin ve bilumum yabancı para Merkez Bankasından daha yüksek fiyatlı oluyor. Aradaki bu farktan kârlı çıkanlar oluyordur ama kimler?
Ülke paralarının birbirine çevrimi işinden para kazanıldığı -belki de kumar oynandığı- iddia ediliyor ve adına da Forex deniyor. Buna başka bir yazıda değinelim.
Alakalı yazılar
Geçmiş yıllardaki altın fiyatları
Kargo fiyatları hesaplama
İnternetten otobüs bileti fiyatları
16 Şubat 2010 Salı

Hiç yorum yok: