Sosyal imleme siteleri ne işe yarıyor?


Blogcuların veya webmasterların en büyük amacı yaptığı işin herkesçe duyulması, bilinmesidir elbette. Bunun için birçok yere reklam verilir, link alınır ve satılır.

İşte sosyal imleme siteleri tam da bu amaç için biçilmiş kaftan gibidir. Tabi doğru kullanılırsa.

Yazdığınız yazıları ne sıklıkla tusul, oyyla, linkibol, 100puan gibi sosyal imleme sitelerinde yayınlıyorsunuz? Ya da şöyle soralım: Her yazdığınız yazıyı sosyal imleme sitelerine ekliyor musunuz? Sosyal imleme siteleri, trafik sağlamak için ne kadar sağlıklı bir yöntem?

Hangi yazıları ne sıklıkla sosyal imleme sitelerine eklemelisiniz?


Yarışma konulu bir blog açmıştım bir zamanlar. Kendine yetecek kadar hiti vardı. Acemi bir blogcu olarak hiti aslında fena sayılmazdı ve günden güne ivmesi düşük olsa da artıyordu. O zamana kadar hiçbir yazımı az önce bahsettiğim sosyal imleme sitelerine eklememiştim.

Meşhur olma ümidiyle her yazdığımı bu sitelere eklemeye ve sesimi duyurmaya çalıştım. Pek fazla trafik gelmiyordu bu sitelerden. Hatta eklediğim yazılara (%80’ine diyebilirim) google arama motoru aksa sayfalarda yer veriyordu. İmlemediğim sayfalar daha iyi iş yapıyordu.

Sonra sadece ilgi çekebilecek yazıları eklemeye başladım ve aldığım sonuç daha iyiydi.

Başka bloglarım ile ilgili de buna benzer tecrübeler yaşadım. Örneğin genel konulu bir blogda çok aranan bir yazıyı yabancı ve yerli sosyal imleme sitelerine ekledim. O yazım google aramalarda ilk sayfaya çıktı ve çok aranan ve güncel bir konu olduğu için sadece o yazıya 2k hit aldım o gün.

Ama ertesi gün tam bir hayal kırlığı yaşadım. Hit eskisinden bile daha düşük seviyelere düştü. Hatta yazdığım yazılar geç indekslenmeye başladı. Aramalarda ön sıralarda yer bulamadım bir daha. Tabi kendi haline bıraktım o siteyi. Şimdi hiç hiti yok.

300 civarında hiti olan vahşi doğa ve hayvanlar ile ilgili İngilizce video sitesi vardı. Bunun da başına aynı şey geldi. Diggledim birkaç yazıyı, hit yükseldi ilk zamanlar sonra birden çakıldı.

Aslında bu siteleri günah keçisi ilan etmenin de bir anlamı yok. Pagerank’i 3 olan bir sitem var ve her yazdığım yazı birkaç dakika içinde indeksleniyor. Bu sitedeki her yazıyı yerli-yabancı bir çok siteye ekliyorum. Çok da faydalı oluyor.

Son olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim; sitenizin sağlam bir seo’su yok ise, çok yeniyse veya pagerank değeri düşükse sosyal imleme sitelerine nadiren uğrayın. Tamamen uzak durmayın ama çok da samimi olmayın.

Siteniz google tarafından değerli bir site olarak kabul görmüşse yazılarınızı sosyalleştirmenizde beis yoktur.

Not: Bunlar sadece kişisel tecrübelerimdir. Doğruluğu ya da yanlışlığı kanıtlanmış gerçekler olarak algılanmamalı.
İlgili sayılabilecek yazılar
Az enerjiyle çok kazanç: AdSense
Anatilik ile AdSense kazancınızı arttırın.
3 Ocak 2010 Pazar

1 yorum:

mehmet demiray dedi ki...

Güzel ve açıklayıcı bir makale. Eline sağlık