Sigarayı bırak, bireysel emekli ol


Guatr nedeniyle hastane yollarını ve koridorlarını aşındırmaya devam ediyoruz. Teşhis konuldu, tedavi sürecine daha başlanılmadı. Bununla ilgili olarak ileride yazacağım.
Bu hastalık beni korkuttu, moralimi bozdu fena halde. Elde sağlık karnesi, röntgen filmleri, ilaç kutuları doktor doktor gezenlerden biri mi olacağım diye çok sordum kendime. Şimdiye kadar bedenin sefasını sürdük, lakina artık vücudu taşıyacağız, yük olacak bize beden. Oysa çok erkendi, daha yaş kırk bilem demediydi. Zararın neresinden dönersen kârdır deyip 15 yıllık zararlı alışkanlığımız olan sigaradan kurtulma kararı aldım. Ani bir karardı, düşünmeden tamam dedim artık.
Bu meret çok da pahalı, bir paket içiyorum diyen birisi bile aylık olarak 150-200 TL civarında sigaraya veriyor demektir. Yıllığa vurulduğunda 4 asgari ücret ediyor yaklaşık olarak. Yani orta dereceli bir memur yılda 2 ay sigara için çalışıyor.

Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajı

Yatırımlarımı kendim yönetmeyi severim. Parayı belli bir yere bağlamak yerine alıp satmayı tercih ediyordum. Şimdiye kadar hayat sigortası vs. yatırım araçlarından uzak durmuştum. Ama bireysel emeklilikte cazip olan vergi kısmı oldu. En düşük prim 123 TL, 2 bin lira brüt maaşı olan bir kişi 20 lira vergi indirimi alıyor. Madem böyle bir indirim varmış, faydalanalım dedik ve başvurduk bireysel emekliliğe.
İlgili bağlantılar: Bireysel Emeklilik | EGM | Uzman TV
Uzman TV'deki videolar yetirince bilgilendirici.
30 Ocak 2010 Cumartesi

Hiç yorum yok: