Nasil pilot olunur, pilotluk kurslari fiyatlari


Pilotluk eğitimi nerden alınabilir?


Pilotluk eğitimi Ulaştırma Bakanlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı tarfından kurulan Uçuş Okullarında verilir. Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde de bu eğitim üniversite düzeyinde veriliyor. Ayrıca İstanbul, Ankara, Samsun, Adana ve İzmir gibi büyük illerde Uçuş Okulları vardır. Ancak Uçuş Okulu açmak dersane ve özel kurs açmak gibi kolay değildir. Uzun ve meşakkatli bir prosedürü vardır. Bu yüzden sayıları çok fazla değil.

Herkes pilot olabilir mi? Pilot olmanın şartları nelerdir?


Pilot olabilmek, yani az önce bahsettiğimiz uçuş okullarında eğitim alabilmek için bazı şartlar vardır. En önemlisi Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından tespit edilen hastanelerden alınacak sağlık raporudur. Tabi 17 veya 18 yaşınızı da doldurmuş olmanız gerekiyor.

Havayolu şirketlerinde nasıl pilot olunur?


Havayolu pilotluğu pilotaj eğitimi alan hemen herkesin gözünü diktiği bir koludur, fakat bu iş o kadar kolay değildir. Havayolu şirketlerinin uçakları üst düzey bilgisayarlar ve elektronik aksam ile donatıldığından çok iyi derecede bilgisayar bilmek en önemli şartlardandır. Tabi yabancı dil bilmek de olmazsa olmazlardandır. Her havayolu şirketi pilot alırken kendi şartlarını belirliyor ama hepsinin ortak şartı CPL (Commercial Pilot Licence) denilen Ticari Pilotluk Lisansı sahibi olmaktır.

Uçuş Okullarının fiyatları ne kadar?


Tarkim, Ayjet, Met, Onur, Golden, Fly, Atlasjet, Pegasus, THK gibi firmalarla görüşüp net bilgi alarbilirsiniz. Ancak şunu söyleyebilirim. 18 ay kadar süren kursların fiyatları oldukça yüksek ve avro cinsinden.
5 Ocak 2010 Salı

3 yorum:

Adsız dedi ki...

arkadaş bu tur kıyede ne kolay soyler mısınız

Adsız dedi ki...

kolay olmayan bir şeyler söyle bana :) Bu ülkede herşey kolay :)

Adsız dedi ki...

ben bu sene 11. sınıfa gectim sayısal okuyorum e hayalım sivil pilot olmak nasıl olurum biri anlatabilirmi lütfenn:)